Adalet Bakanı Gül: Devletin Bekası Adaletle Mümkündür

Antalya'da düzenlenen Yargı Teşkilatı Toplantısı'na katılan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, önemli açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Gül: Devletin Bekası Adaletle Mümkündür

Antalya'da düzenlenen Yargı Teşkilatı Toplantısı'na katılan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, önemli açıklamalarda bulundu.

10 Şubat 2018 Cumartesi 12:45
100 Okunma
Adalet Bakanı Gül: Devletin Bekası Adaletle Mümkündür

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Antalya'da Hakimevi'nde düzenlenen Yargı Teşkilatı Toplantısı'na katıldı

Burada bir konuşma gerçekleştiren Gül, devletin bekasının adaletle mümkün olacağını belirterek, "Devletin bekası da ancak adaletle mümkündür. Yargı bizim en korunaklı limanımız olmalı. Mevlana'nın dediği gibi, 'Dikeni sulamak zulümdür. Çiçeği sulamak ise adalet.' O yüzden bir dönem yargı içerisinde dikenleri sulayan, dikenleri çiçek diye pazara çıkaran zalimler, milletimizin adalete inancına ve yargıya güvenine darbe vurmuşlardır." dedi.

Yargıya yönelik tartışma ve polemiklerle yargının gücünün zayıflatılmaya çalışıldığını söyleyen Gül, bunu yapmaya kimsenin hakkının olmadığını belirtti.

FETÖ'nün yargı organlarında yaptığı tahriplerin düzeltilmeye çalışıldığını belirten Gül, bu onarımın ilk meyvelerini verdiğini belirtti.

En önemli şeyin yargı organlarında bulunan FETÖ mensupların temizlenmesi gerektiği olduğunu söyleyen Gül, "Yargının kendi içine uzanmış bu teröristleri önce kendisinin temizlemesi çok anlamlı ve takdire şayan bir gelişmeydi." dedi.

2017 yılında savcılıklarda toplam 4 milyon 212 bin yeni soruşturma açıldığını aktaran Gül, ceza hukuk mahkemelerinde ise geçen yıl dosya sayısının 6 milyon 264 bin olduğu bilgisini aktardı.

Adalet Bakanı Gül, önemli olan şeyin yargıya güven olduğunu belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Basit gibi görülen bir kabahat eylemiyle, kamu düzenini bozan eylemler arasında bir öncelik sıralaması yapmak bize düşmez. Toplumun can ve mal güvenliğini tehlikeye düşüren her eylem aynı titizliği gerektirmektedir. Toplumda güvenlik endişesi yaratan her fiil aynı derece öneme haizdir. Bu kapsamda hem uygulamamızı geliştirmek hem de varsa mevzuat alanındaki ihtiyaçlarımızı gidermek zorundayız. Başta hırsızlık olmak üzere mal varlığına karşı işlenen suçların daha yaptırıcı cezalarla karşılaşması için mevzuatımıza değişiklik yapmak hususunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uyuşturucuyla mücadele ve toplumda rahatsızlık uyandıran magandalar, suç örgütleri, mafyatik yapılanmalara ilişkin de Türk Ceza Kanunu'nda gerekli değişiklikler yapılması konusundaki çalışmalarımızı da devam ettiriyoruz."

Türkiye'nin terör örgütlerine karşı kararlı bir tutumunun olduğunu söyleyen Gül, "Bugün itibarıyla FETÖ'den tutuklu hükümlü sayısı 38 bin 470, PKK'dan 10 bin 79, DEAŞ'tan bin 354. Yargı, devletin tüm kurumlarıyla eş güdüm içerisinde, hukuk çerçevesinde, Anayasa ve mevzuat çerçevesinde terörle mücadeleyi çok etkin bir şekilde sürdürmektedir. Türkiye, bazı ülkelerin yaptığı gibi, 'iyi terörist, kötü terörist' ayrımı yapmamaktadır. Teröristin iyisi kötüsü olmaz." ifadelerinde bulundu.

Öte yandan FETÖ yargılamalarına da değinen Gül, bu yargılanmaların hızlandırıldığını belirterek, "Bu meselenin bir an evvel ülke gündeminden kalkması için her türlü tedbirler alınmıştır." ifadelerinde bulundu.

Yargılanmaların bir kuyumcu titizliğinde devam ettiğini söyleyen Gül, yargı üzerindeki yükün azaltılması için çeşitli önlemler alındığını dile getirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.