300 Koyun Projesi İçin Başvuru Süreci Başladı

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından yetiştiricilere verilecek olan 300 küçükbaş hayvan için başvuru süreci başladı.

300 Koyun Projesi İçin Başvuru Süreci Başladı

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından yetiştiricilere verilecek olan 300 küçükbaş hayvan için başvuru süreci başladı.

21 Şubat 2018 Çarşamba 11:25
212 Okunma
300 Koyun Projesi İçin Başvuru Süreci Başladı

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından yetiştiricilere verilecek olan 300 küçükbaş hayvan için başvuru süreci başladı.TİGEM’den ulaşılan bilgilere göre, koyun sayısında artış görülmemesinin et üretimi ve fiyatlarına olumsuz yansıma nedeni ile geliştirilen sözleşmeli küçükbaş hayvan üretim modeline geçiliyor. Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi ile gerçekleştirilecek projenin başvuruları başladı. Proje kapsamında yeni doğacak olan kuzuların devlet tarafından satın alımı garanti edilecek, aynı zamanda alım fiyatının da önceden belirleneceği öğrenildi. Yetiştirici tarafından elde edilen tüy ve süt ise devlet kanadından talep edilmeyecek. Yetiştirilecek küçükbaşlardan üretilecek süt ve tüyler proje kapsamındaki yetiştiricinin olacak.

Proje kapsamında hem köyler hem de atıl vaziyetteki mera alanlarının üretime kazandırılması, koyun barınaklarının tam kapasite ve randımanla kullanılması, koyun artırımının sağlanması, aynı zamanda hayvancılık yapan kırsal halkın sosyal güvenceye de sahip olması amaçlandı. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, projeden yararlanacak kişilere Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacak sözleşmeden sonra 300 küçükbaş hayvanı satacak. Kurum, hayvanların bakım, sağlık ve beslenme masraflarını da avans olarak önceden karşılayacak.

Hayvan alımları için başvuruların TİGEM’in resmi internet sitesinden yapılacağı öğrenildi. Proje ile sekiz yıl sonunda dişi küçükbaş hayvan sayısının 5 milyona ulaşması erkek baş sayısının ise 3 milyon 250 bini bulması bekleniyor. 52 bin tondan fazla et üretiminin hedeflendiği projeye başvurmak isteyenlerin bazı kriterleri taşıma gerekiyor.

Anahtar Kelimeler:
Küçükbaş300 KoyunTİGEM
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.