21.YY’ın Petrolü: Bor

Bor rezervlerinin yüzde 73’ünün Türkiye’de bulunduğunu belirten Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, bora ilişkin açıklamalarda bulundu.

21.YY’ın Petrolü: Bor

Bor rezervlerinin yüzde 73’ünün Türkiye’de bulunduğunu belirten Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, bora ilişkin açıklamalarda bulundu.

23 Şubat 2018 Cuma 12:04
172 Okunma
21.YY’ın Petrolü: Bor

Dünyadaki bor rezervlerinin yüzde 73'ü Türkiye'de bulunduğunu vurgulayan, uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi olan KPMG'nin Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, borun "21'inci yüzyılın petrolü" olarak nitelendirildiğini belirterek, "Ülke olarak sahip olduğumuz böylesine değerli bir kaynağı keşfetmeye devam ederken, birçok sektörde de ezberin değişeceğini öngörüyoruz." açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin dünya sıralamasında bor rezervlerinin yüzde 26’sını karşılayan ABD’nin altında olmasına ilişkin açıklama yapan Bilirgen, "21'inci yüzyılın petrolü olarak tanımlanan bor madeninin dünyada yıllık tüketimi 4 milyon ton seviyesinde ve bu tüketimin yaklaşık yüzde 55'i Asya bölgesinde gerçekleşiyor. Sektörde iki ana üretici olan Eti Maden ve ABD'li Rio Tinto dünyadaki en etkin şirketler olarak göze çarpıyor." sözlerini kaydetti.

Açıklanan verilere göre 2016 yılında Türkiye’nin 1,78 milyon ton bor satışı yaptığı, değer olarak ise 711 milyon dolar gelir elde edildiğini belirtildi. Türkiye'nin bordan elde ettiği toplam satışının yüzde 97’sinin ihracattan oluştuğu, geçen yıl 2,2 milyon ton bor ihracatı ile rekor kırıldığını belirtildi.

 Yakın zamanda açıklanması planlan "Bor Maden Stratejisi" ile yeni döneme geçileceğini vurgulayan Bilirgen, "2000 yılında rafine bor ürünlerinin satıştaki payı yüzde 53 iken, 2016 itibarıyla bu oran yüzde 96'ya yükseldi. Dolayısıyla katma değeri yüksek ürünler ve borun yeni kullanım alanları için çalışmalara ağırlık verilmesi söz konusu olacak. Dünyada borun hali hazırdaki kullanım alanlarına baktığımızda, cam sektöründe yüzde 48, tarımda yüzde 15, seramik-fritte de yüzde 15 kullanım olduğunu görüyoruz. Ayrıca deterjan-temizlik sektöründe de bu madenden büyük ölçüde yararlanılıyor. Bu kapsamda, bor madenlerinin devlet adına üretilmesi, işletilmesi ve pazarlamasını gerçekleştiren Eti Maden'in Eti Matik Borlu Temizlik Ürünü, Etidot-67 zirai bor ve granül bor ürünleri geliştirdiğini ve piyasaya sunduğunu biliyoruz. Bu ürünlerin tanıtılması, ürün kapasitelerinin ve kullanımlarının artırılması, Ar-Ge çalışmalarıyla portföye yeni ürünler eklenmesi gibi çalışmaların devam etmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Borun enerji sektöründe kullanılmasının yeni bir devre yol açacağını belirten  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,"Yakın gelecekte depolanabilir, taşınabilir ve tükenmez bir enerji kaynağı olan hidrojen yakıtının alternatif bir enerji kaynağı olarak yaygınlaşmasıyla Sodyum Borhidrür'ün enerji arenasında önemli bir ürüne dönüşmesi bekleniyor. Sodyum Borhidrür, hidrojen depolanmasında yük ve yer kaplama açısından büyük avantaj sağlıyor. Aynı zamanda Sodyum Borhidrür'ün doğrudan yakıt hücrelerinde yakıt olarak kullanımı da mümkün. Bor temelli hidrojen ve yakıt pili sistemlerinin geliştirilmesi, borun aynı zamanda bir yakıt olarak kullanılmasıyla beraber gelecekte ulaşım sektöründe önemli bir değişim yaratması bekleniyor. Bor üzerinde yapılan diğer ek çalışmalar ve Bor Maden Stratejisi ışığında çok farklı bir geleceğe doğru yaklaşıyoruz. Ülke olarak sahip olduğumuz böylesine değerli bir kaynağı keşfetmeye devam ederken, birçok sektörde de ezberin değişeceğini öngörüyoruz." açıklamasında bulundu.

Albayrak İstanbul’da düzenlenmesi planlan “1. Enerji ve Maden Forumu”nda, borun yüksek katma değere sahip stratejik bir ürüne dönüştürülmesi için yıl içinde önemli adımlar atılacağını belirtti.

Son Güncelleme: 23.02.2018 12:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.