12 Milyon Emekli Temmuz Bekleyişinde

Türkiye’de 12 milyon emekli temmuz zammını beklemeye başladı. Enflasyon endeksli emekli maaşlarında yüzde 5-5,6 arasında zam olması bekleniyor.

12 Milyon Emekli Temmuz Bekleyişinde

Türkiye’de 12 milyon emekli temmuz zammını beklemeye başladı. Enflasyon endeksli emekli maaşlarında yüzde 5-5,6 arasında zam olması bekleniyor.

01 Haziran 2018 Cuma 16:37
149 Okunma
12 Milyon Emekli Temmuz Bekleyişinde

Türkiye’de SSK ve Bağ-Kur kapsamında olan 12 milyon emekli mevcut. Emekli maaşlarında her 6 aylık enflasyon verilerine göre yılda iki kere zam yapılıyor. İlk 4 aylık enflasyon verileri açıklandı. Emekliler Haziran ayına giriş ile birlikte kalan 2 aylık enflasyon verileri sonrasında Temmuz ayında yapılacak olan zammı beklemeye başladı.

Ocak ve Nisan döneminde açıklanan enflasyon oranları yüzde 4,69 seviyesinde oldu. Analistler ise, bu verilere göre Temmuz zammının yüzde 5-5,5 arasında olmasını beklediklerini bildirdi. Yılın ilk 4 aylık enflasyon verilerine göre ise zam oranı şimdiden 4,69’a ulaşmış durumda. En düşük emekli maaşının 935,60 lira olması üzerine yapılacak olan yüzde 5,5’lik zam bu maaşı 51,45 lira yükseltecek. Yüzde 5,5 oranında zam ile en düşük emekli maaşı 987,05 liraya ulaşacak.

En yüksek emekli maaşı ise 4 bin 481 lira 26 kuruş seviyesinde olurken yapılacak olan yüzde 5,5 oranındaki zam ile bu maaş 4 bin 727 lira 72 kuruşa yükselecek.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapılacak olan yeni değişiklikle, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında 1000'er lira ikramiye verilecek. İkramiye almanın şartında, iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi, İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü yüzde 50'nin altında kaybetmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölenlerden, ölümü iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olmayanların hak sahiplerine, sigortalıya gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi üzerinden hak sahiplerinin hisseleri, yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlara ülkemiz mevzuatına tabi olarak geçen prim ödeme gün sayılarının sosyal güvenlik sözleşmesine göre nazara alınan toplam prim ödeme gün sayısını bulan oranı bulunuyor.

Anahtar Kelimeler:
TürkiyeEmekli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.