1 Milyonluk Birinci Güvercinler

Türkiye’nin hemen her köşesinde hayvanları korumak için kurulan derneklerdeki taklacı güvercinlerin değerleri dudak uçuklatıyor...

1 Milyonluk Birinci Güvercinler

Türkiye’nin hemen her köşesinde hayvanları korumak için kurulan derneklerdeki taklacı güvercinlerin değerleri dudak uçuklatıyor...

05 Kasım 2017 Pazar 16:10
891 Okunma
1 Milyonluk Birinci Güvercinler

Türkiye’nin hemen her köşesinde hayvanları korumak, yetiştirmek ve sevmek adına açılan derneklerin varlığı uzun yıllardır biliniyor. Bu derneklerden biri de, Bursa’daki Şebap Güvercinleri Yetiştiricileri Derneği. Dernekçe yetiştirilen güvercinler, Türkiye’deki birçok yarışmada birincilik ödülü kazanmış ve toplamda bir milyon lira.

Dernek başkanı Mehmet Ali Kaya, Şebap güvercinlerine sahip olanların dilerlerse dernekte satış da yaptıklarını belirterek, kuşları besleyen kişilerin genelde üst düzey meslek sahibi olduklarını ifade etti. Aynı zamanda Şanlıurfa’ya has bu kuşların, on bin lira ilâ yüz bin lira arasında değişen bedellere satıldığını aktaran dernek başkanı, yeni lokallerinin açılışı şerefine sergilendiğini belirtti. Dernek içerisinde sergilenen on yedi Şebap güvercinden bazılarının açık artırması da lokal açılışında yapıldığını söyledi. Kaya, kuşların çok değerli olduğunu ve Türkiye’de katıldıkları birçok yarışma ve festivalden ödülle döndüklerini belirterek gururlarını gazeteciler ile paylaştı.

Bir güvercin türü olan “Şebap” kelimesi Arapçada “güzel genç” mânâsına gelmekte. Miski, arap, ayna kuyruklu, çakmalı, kürenk ve abalı miski gibi birçok cinsi olan bu kuş için, ülke çapında onlarca festival ve yarışma düzenlenmektedir. Taklacı kuşlar arasında sayılan şebab güvercinleri, değerli olduklarından dolayı herkesçe uçurulmaz ve koruma altına alınır. Bu güvercinler, ancak yarışmalarda ortaya çıkarılarak izleyiciler tarafından görülme fırsatı yakalanır. Şebap güvercinleri aynı zamanda manken kuş olarak da bilinir ve beynelmilel sahada güzellik yarışmalarına dahi katılırlar.

Son Güncelleme: 23.11.2017 16:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.