Bir önceki yazı içeriğinde, ABD ile yaşanan menfi gidişatın Rahip Brunson’un ev hapsine son verilip yurtdışı çıkış yasağının da anında kaldırılmasının ardından, yavaş yavaş yeniden eski düzene dönüşü ile ilgili önemli nirengi noktalarına değinmek sureti ile nasıl rayına oturmaya başladığından söz etmiştik. İlgili süreç, ABD’nin Türkiye dışında da birçok ülke ile genel bunalım dönemlerine adıma atmasına ve adeta şımarık bir çocuk edası ile elinde bulundurmakta olduğu ekonomik gücü, her seferinde bit tehdit unsuru ön plana çıkarması ile sonuçlandı.

Söz konusu dönem itibarı ile belki de en büyük gerginliği, Rusya ile yaşayan ABD, hiç gecikmeden yeni ekonomik yaptırım paketleri üretmek sureti ile Ruslara karşı da bir takım ambargo kararları altına imza attı. Ancak Rusya, beklenildiği üzere öyle pek de kolay bir lokma değildi ve beklenen de gerçekleşmiş oldu. Öncelikle başta İran, Çin ve Kuzey Kora gibi dişli hükumetler, siyasi müttefiklerini ABD’nin insafına asla teslim etmeyeceklerini derhal dile getirdiler. Kendi kararlılığı ile ilgili destek hamlelerinin verdiği gücü birleştirmeyi başaran Rusya, bu uğurda yeni politikalar geliştirmiş oldu.

ABD ile mevcut tüm ticari antlaşmaları fesheden Rusya, zaten ABD’nin de tek taraflı bir biçimde yapmayı planladığı söz konusu icraatı erken davranarak ifa etmenin yanında, özellikle ithalat ve ihracat sahalarında da daha önce benzeri görülmemiş bir uygulama yoluna gitti. Artık başta dolar yer almak üzere, herhangi bir döviz türü ile işlem yapmayacağını ilan etti ve Rus rublesini ön plana çıkarmayı başardı. Başlangıç itibarı ile çok da kârlı olmayan bir görünüm arz eden söz konusu faaliyet, uzun vadede ise Rusya’ya son derece cazip bir avantaj saplamayı da başarmış oldu.

ABD, mevcut işleyişten ilk kez sözü geçmeyen ülke konumunda çıkmak zorunda kaldı ve benzer politikaların, diğer dünya ülkeleri sathında da işlemeye başladığına şahit oldu. Örneğin Türkiye de artık Türk lirasının ön planda yer alacağı iş antlaşmalarını teşvik etmeye başladı. Hatta birçok sektörde, kira kontratları bile Türk lirası ile yapılmak zorunda kalınacak şekilde, bir takım kanunlar yürürlüğe girmiş oldu.

ABD, hatasının farkına vardığında, karşı bloktan birkaç ülkeye yakınlaşması gerektiğini düşünmüş oldu ki; henüz gelen haberlere göre, Çin ile bir iş antlaşması imzalanması yönünde, doğrudan ABD Başkanı Donald Trump’un direktifleri, dün dünya kamuoyunda yankılandı. G-20 Zirvesi içerisinde, önümüzdeki günlerde, bizzat Trump ile Çin devlet başkanı arasında imzaların atılmasının planlandığı söz konusu iş akdi için ticari uzmanlar halen çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, güncel bir diğer haber ise bir müjde minvalinde, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. ABD’nin zikredilen dönem boyunca Türkiye’ye yönelik olarak uygulamaya koymuş olduğu ve fiilen kalkan ekonomik yaptırım programının resmen kaldırılmış olduğu ilan edildi. Üstelik an itibarı ile İran’a da bir ekonomik uygulama paketi hazırlığında olan ABD, içlerinde Türkiye’nin er aldığı, İran ile mevcut ticari antlaşmaları nedeni ile söz konusu ambargodan kötü yönde etkilenmesi muhtemel sekiz ülkenin, muafiyet hakkı kazanacağını da açıkladı. Haberler güzel, gidişat iyi… Umarız devamı gelir.        

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.