Nihat Zeybekci’ den Kripto Para Değerlendirmesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin kripto para üretmesine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Nihat Zeybekci’ den Kripto Para Değerlendirmesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin kripto para üretmesine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

10 Şubat 2018 Cumartesi 12:01
182 Okunma
Nihat Zeybekci’ den Kripto Para Değerlendirmesi

Türkiye’nin kendi kripto para üretimine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den sert tepki geldi. İnişli çıkışlı bir dönemde olan kripto para piyasasının, son dönemlerde sürekli düşüş yaşadığı aşikar bir durum. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, buna yönelik akıbeti belli olmayan bir piyasaya Türkiye’nin girmemesi için uyarılarda bulundu.

Kripto para üretimine Türkiye’nin katılmamasını isteyen Zeybekci, her ülkenin bu girişime girmesini uygun bulmadığını dile getirdi.

Bakan Zeybekci, herhangi bir kurum veya kuruluşa bağlı olmayan Bitcoin’in bir güven arz etmediğini vurgulayarak, "Bunu söylediğimiz zaman 20 bin dolarlar civarındaydı, sonra da güçlü şekilde aşağı yönlü hareket etti, 8 bin dolarlar seviyesine geldi. Neden böyle birşey var? Dünyada rezerv para ihtiyacı var. Sebebi ne olursa olsun, dünyada şu anda ki mevcut rezerv paraların dışında, güçlü ortak bir rezerv para arayışı var. Bu durum da işte bu arayışın ürettiği birşey." ifadesinde bulundu.

Blokchain teknolojisinin doğru olduğunu ve dünyada bilgi saklamanın, bilgi güvenliğinin önemli olduğunu ve bu teknolojinin bir para birimi ile kullanılmasını doğru bulmadığını ifade eden Zeybekci, "Kripto paralarla ilgili varoluşu, bilgi saklamak, bilgi depolamak ve bilgi güvenliği ile ilgili bu zincirlerin ürettiği bir değer şeklinde söyleyebiliriz. Bunun sonucunda değer üretmek, para üretmek ya da kıymet üretmek gerekli mi? Bu mantığa dayandırarak, bu teknolojileri kullanarak böyle birşey üretmek mi gerekiyor? Bence hayır.” sözlerine yer verdi.

Bitcoin üretimine olan tutumunu ilk baştan beri koruyan Zeybekci, bu tür konulara mesafeli yaklaşmayı, ve herkes ürettiği için Türkiye’ninde böyle bir girişime girmesini doğru bulmadığını beyan etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.