Kurtulmuş, Bitcoin Hakkındaki Kararı Açıkladı

Bu hafta içerisinde değerini 12 bin doların üzerine çıkaran Bitcoin ile ilgili Numan Kurtulmuş açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, Bitcoin Hakkındaki Kararı Açıkladı

Bu hafta içerisinde değerini 12 bin doların üzerine çıkaran Bitcoin ile ilgili Numan Kurtulmuş açıklamalarda bulundu.

06 Aralık 2017 Çarşamba 15:50
204 Okunma
Kurtulmuş, Bitcoin Hakkındaki Kararı Açıkladı

Kripto para birimlerinin sürekli artış göstermesi birçok ülkenin desteğini alırken, Numan Kurtulmuş konu ile ilgili bazı ülkelerden destek gören bitcoinin bazı ülkeler tarafından da yasaklandığına vurgu yaptı. Dünya çapında birçok merkez bankasından konu ile ilgili açıklamalar yapılırken, bir taraf balon olduğunu iddia ederken diğer taraftan ekonomistler yatırım aracı olarak kullanılması gereken sektör olduğunu belirtiyor. 

Tartışmaları devam eden bitcoin üzerinde şüphelerin devam ettiğini belirten Kurtulmuş, Merkez Bankası ve İstanbul Borsası bitcoin ve diğer eş değerlerini takibe aldığını vurguladı. Konu ile ilgili net bir tavır sergilemediklerini belirten Kurtulmuş, şu anda ülkeler bu paralarla ilgili zıtlık yaşıyor, bir taraftan dijital paraların kurtarıcı olarak görüldüğü söylenirken diğer taraftanda şeytanlaştıranların olduğunu belirtti.

Dijital paraların son bir yıl içerisinde inanılmaz çıkış yakalaması ülkelerin dikkatini çekmesini sağladı. Dünya genelinde birçok ülkeden insanın yatırım olarak kullandığı kripto paralar kabul görmeye devam ediyor. Hayatımıza yaklaşık 10 yıl önce giren dijital paraların üreticisi Satoshi Nakamato takma adlı bir Avustralyalı olduğu iddia ediliyor. İlk çıktığı dönemde deneysel bir para iken şu anda birçok ülkenin ekonomisinden daha güçlü bir duruma geçtiği söylenebilir. 

Bitcoinler bir para birimi olmasına rağmen fiziksel olarak bir karşılığı bulunmuyor. Kripto paralarla internet üzerinden alışveriş yapılabilir, para transferleri daha hızlı bir şekilde kesinti yapılmadan sağlanabilir. Satın alınan Bitcoinleri herhangi bir para birimine çevirebilir ya da yatırım amaçlı kullanılabilir.

Son Güncelleme: 06.12.2017 16:33
Anahtar Kelimeler:
BitcoinNuman Kurtulmuş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.