İran ve Türkiye Arasında Para Takası Gerçekleşmeye Başladı

İran ve Türkiye arasında ilk kez para takası gerçekleşti.

İran ve Türkiye Arasında Para Takası Gerçekleşmeye Başladı

İran ve Türkiye arasında ilk kez para takası gerçekleşti.

17 Nisan 2018 Salı 11:17
111 Okunma
İran ve Türkiye Arasında Para Takası Gerçekleşmeye Başladı

İran ve Türkiye arasında ilk kez para takası gerçekleşti. Döviz Swap olarak bilinen para takasının ilki dün gerçekleştirilirken, BBC’den edinilen bilgilere göre İran hükümetinin iki ülke arasındaki para birimlerinin ilk defa Amerika Birleşik Devletleri doları ya da Euro gibi üçüncü bir rezerv para birimine ihtiyaç duyulmadan takasının gerçekleştirildiği duyuruldu.

İran Merkez Bankası yetkililerinin yaptığı açıklamada, atılan bu adımla birlikte iki ülke arasındaki ticaretin ve bankacılık işlemlerinin daha da kolaylaşacağı ve döviz kurundaki riskin de azalacağı öğrenildi.

Türkiye ve İran’ın ticarette kendi para birimlerini kullanmaları geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyareti sırasında dile gelmişti. Ülkeler daha sonraki aşamada para takası anlaşması imzalamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Tahran’da bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın toplantısında Merkez Bankalarının bünyesinde finans sektörlerine hareketlilik getirme kararı aldıkları öğrenildi ve bu gelişmeler çerçevesinde yerli para ile alışveriş, ticaret yapma kararı aldıkları bilgisine ulaşıldı. 2018 yılının Ocak ayında Türkiye Merkez Bankası ve İran Merkez Bankası yetkilileri bir araya gelmiş, sonrasında ise İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Irakçi’nin para takasının kısa bir süre içerisinde yürürlüğe girmesini beklediklerini söylemesi kaydedilmişti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.