IMF, Türkiye'nin Kötü Giden Ekonomisi İçin Tavsiyelerde Bulundu

Uluslararası Para Fonu (IMF) büyüme beklentilerini açıkladı.

IMF, Türkiye'nin Kötü Giden Ekonomisi İçin Tavsiyelerde Bulundu

Uluslararası Para Fonu (IMF) büyüme beklentilerini açıkladı.

17 Nisan 2018 Salı 16:40
99 Okunma
IMF, Türkiye'nin Kötü Giden Ekonomisi İçin Tavsiyelerde Bulundu

Uluslararası Para Fonu (IMF) büyüme beklentilerini açıkladı. Dünya Ekonomik Görünüm raporuna istinaden ilgili bölümleri yayınlayan IMF, birinci bölümdeki genel değerlendirmelere ülke bazlı enflasyon verilerinden bahsetti ve bununla birlikte Türkiye ile Arjantin’in yüksek enflasyon seyrine dikkat çekti. Bu iki ülkenin para politikasında da sıkılaştırma gerekliliğine değinilen raporda geçtiğimiz yıl IMF’nin Asya ve tüm gelişmiş yatırımlı ülkelerin dünya ekonomisi içerisinde büyüme kaydettiği yorumu yapıldı. Bununla birlikte orta vadede gerçekleşen global büyümenin de içinde bulunduğumuz yıl ve önümüzdeki yıl adına yüzde 3,9 oranında gerçekleşeceği tahmininde bulunuldu.

IMF’nin ayrıca Türkiye ile ilgili 2018 büyüme verilerinin içinde bulunduğumuz yıl için yüzde 4,4 ve önümüzdeki yıl adına da yüzde 4 olarak tahmin yürüttüğü bilgisine ulaşıldı. Yine IMF Türkiye’deki işsizliğin bu yıl için yüzde 11,1 oranında kalacağını belirtti.

Paylaşılan raporda IMF, gelişmiş olan ülkelerin mevcut büyüme potansiyellerindeki hızlılığı işaret ederek, Euro ülkelerindeki mevcut finansal desteğin büyümeyi olumlu etkilediğini açıkladı.

Gelişmekte olan ülkeler ve dolayısı ile Türkiye’yle alakalı olarak raporda yer alan bölümde de Arjantin ile birlikte sıkı para politikasına geçilmesi gerektiği, yüksek enflasyon vurgulandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.