Ethereum'da Milyonlar Kilitlendi

Bitcoin gibi sanal bir para birimi olan Ethereum'da büyük bir hata sonucu kilitlenme meydana geldi.

Ethereum'da Milyonlar Kilitlendi

Bitcoin gibi sanal bir para birimi olan Ethereum'da büyük bir hata sonucu kilitlenme meydana geldi.

08 Kasım 2017 Çarşamba 14:45
389 Okunma
Ethereum'da Milyonlar Kilitlendi

Dünyayı kasıp kavuran Bitcoin’den sonra en çok kullanılan sanal para birimi Ethereum, ilginç bir olayla değer kaybı yaşadı.  Kim olduğu bilinmeyen bir kullanıcının kod silmesiyle Ethereum’daki işler bir anda durdu.

Dünyadaki sanal para birimlerinin toplam hacminin 200 milyar doları aştığı bilinmektedir. Bu sahada en ön plana çıkan Bitcoin, her geçen gün değer artışı gerçekleştirmekte ve birçok yatırımcının hedefi hâline gelmektedir. Bitcoin’den sonra en çok kıymet atfedilen para birimi olan Ethereum’da, Parity cüzdan hesabı üzerinden sehven yapılan bir işlem, sistemin donmasına neden oldu. Toplamda 280 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olan Ethereum’daki bu miktarın yüz milyon dolara yakın bir kısmı Gavin Woods’a ait. Woods, işlemlerin kilitlendiği Parity’in sahibi.

Oldukça karmaşık bir bilgisayar algoritmasıyla çalışan elektronik paralar, birbirleriyle ilişkili olan kullanıcıların yaptıkları işlemler doğrultusunda tüm dünyada etkilenmeye yol açabiliyorlar. Ethereum’da meydana gelen hatanın da, bu şekilde bilinçsiz bir kullanıcının yapmış olduğu hata olduğu düşünülmektedir. 

Ethereum, ilk defa 2015 yılında tanıtılmıştı. Özel bir algoritma kullanan bu yazılım, herhangi bir merkeze ya da kuruluşa bağlı olmadan çalışmaktadır. Kelimenin etimolojisi ise sistemin ihtiyaç duyduğu enerjiye atfen Ether olarak lanse edimiştir. Sistem içerisinde herhangi bir merkeze bağlı kalmadan tamamen program yolları ile coin ve alt coin oluşturulmaktadır. Daha sonra bu para birimleri, cüzdan hesaplarıyla fizikî paraya dönüştürülüyor.

Son Güncelleme: 08.11.2017 19:24
Anahtar Kelimeler:
EthereumBitcoin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.