Bitcoin'i Yasaklayan Ülkelerin Sayısı Artıyor

Dijital paralara yasak ve engeller devam ediyor. Çin ve Güney Kore'den sonra Endonezya da ülkede Bitcoin'i yasaklama kararı aldı.

Bitcoin'i Yasaklayan Ülkelerin Sayısı Artıyor

Dijital paralara yasak ve engeller devam ediyor. Çin ve Güney Kore'den sonra Endonezya da ülkede Bitcoin'i yasaklama kararı aldı.

09 Aralık 2017 Cumartesi 23:14
601 Okunma
Bitcoin'i Yasaklayan Ülkelerin Sayısı Artıyor

Dijital para birimi Bitcoin ve diğer kripto paralara karşı ülkelerden engeller gelmeye devam ediyor. Son olarak Endonezya da Bitcoin’i yasaklama kararı aldı.

Kripto paralar her geçen gün değerlenirken, bazı ülkelerde yatırımların arttığı bu para birimine karşı önlem almaya başladı. Yatırımcıların son dönemde en sık kullandığı bitcoin ve türevlerinin değeri son olarak 19 bin dolar seviyesine ulaşarak kendi rekorunu kırmıştı. 2017 yılının ilk gününden bu zamana kadar geçen sürede bitcoin değerini katlarken ekonomistlerin ve finans merkezlerinin yaptığı açıklamalarda, yatırımını yapan kişilere uyarılarda bulunuldu.

Daha önce Çin ve Güney Kore Bitcoin’e yasak getirerek ülke çapında kullanımını durdurmuştu. Çin’in yasak getirmesinin ardından Bitcoin piyasasında ani bir düşüş yaşanmış daha sonra toparlanmıştı. Son olarak bu ülkeler arasında Endonezya da katıldı. Endonezya Merkez Bankası, dijital para transferlerine yasak getirdiğini açıkladı. Bitcoin ve diğer kripto paralara ülke genelinde yasak getiren Endonezya Merkez Bankası yetkililerinden Onny Widjanarko, yeni bir yasal düzenleme yapılarak dijital paralara yasak getirildiğini belirtti.

Çin, Güney Kore, Endonezya’nın dijital paralara engel getirmesinin yanı sıra, bitcoin alımı yapılan birçok platformun dünya çapında yayıldığını düşünecek olursak, kısa sürede diğer ülkelerin değerini arttıran kripto paralar için karar alması mümkün görünüyor.

Ülkelerin arka arkaya yasaklamalar getirmesi ile birçok kullanıcının elinde bulunan bitcoin çöpe giderken, karar açıklanmadan önce düşük fiyattan satışa konulan bitcoinler piyasaları anlık düşürdü.

Son Güncelleme: 09.12.2017 23:19
Anahtar Kelimeler:
BitcoinYasakEndonezya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.