"Bitcoin ve Kripto Paraların Geleceği"

Son dönemlerde değer kaybetse de, bir hayli popüler olan Bitcoin ve diğer kripto paraların akıbeti ne olacak? Sorusuna cevap araya SETA, “Bitcoin Rüzgarı ve Kripto Paraların Geleceği” başlıklı bir panel düzenledi.

"Bitcoin ve Kripto Paraların Geleceği"

Son dönemlerde değer kaybetse de, bir hayli popüler olan Bitcoin ve diğer kripto paraların akıbeti ne olacak? Sorusuna cevap araya SETA, “Bitcoin Rüzgarı ve Kripto Paraların Geleceği” başlıklı bir panel düzenledi.

11 Şubat 2018 Pazar 13:45
205 Okunma
"Bitcoin ve Kripto Paraların Geleceği"

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'ndan (SETA) yapılan açıklamaya göre, “Bitcoin Rüzgarı ve Kripto Paraların Geleceği” konulu panel, SETA Ekonomi Araştırmaları Direktörü Nurullah Gür’ün yönetiminde, ekonomi yazarı Erkin Şahinöz ve İslam Memiş ile SETA Ekonomi Araştırmacısı Şerif Dilek’in katılımıyla yapıldı.

Söz konusu panelde, hızla değer kazanan ve ilgi odağı noktası haline gelen  Bitcoin ve kripto paraların gelişimi ve geleceği tartışılırken, Blockchain teknolojisinin getirdiği büyük dönüşüme değinildi.

Şerif Dilek, blockchain teknolojisiyle birlikte ortaya çıkan dönüşümün etkisine vurgu yaparak, Bitcoin’in konsept olarak varlığının önemine değindi.

Bitcoin’in küresel kriz sonrasında insanların finans dünyasına güvenlerini yitirdikleri bir zamanda alternatif bir para birimi olarak öne sürüldüğünün altını çizen Dilek, kripto para piyasasına dair güncel verileri ve dünyadaki mevcut durum konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

Bitcoin’in tükettiği enerji boyutuyla çevresel etkilerinin ciddi sorun alanı olduğunu kaydeden Dilek, Bitcoin özelinde kripto paraların fiyatlarındaki değişkenlik ve aşırı oynaklık, yasal statülerinin netleştirilememesi, henüz yeteri kadar piyasa derinliğini kazanamaması ve spekülatif yatırım aracı olarak kullanılması gibi riskler bulunduğunu söyledi.

BU DURUMA DEVLETLERİN EL ATMASI GEREKİYOR

Erkin Şahinöz ise Blockchain teknolojisinin dinamik bir süreç içerisinde ortaya çıktığını ifade ederek, Bitcoin’in bankalar gibi aracı kurumlara ihtiyaç hissetmeden ve arkasında herhangi bir devlet, hükümet, merkez bankası, bürokrasi olmayan bir değer transfer aracı olarak öneminin altını çizdi.

İslam Memiş de Blockchain teknolojisinin ve kripto paraların gelecek umutları yeşerttiğini, ancak burada devletlerin tutumlarının asli belirleyici olacağına vurgu yaptı.

Kripto paraların arkasında herhangi bir otoritenin bulunmamasının sorgulanması gerektiğini ve devletlerin para basma gücüne karşı bir meydan okumaya daha fazla göz yumulmayacağını aktaran Memiş, kripto paralara yatırım yapan insanların mağdur olmaması için devletlerin bu piyasaları denetlemesi ve düzenlemesi gerektiğinin altını çizdi.

Anahtar Kelimeler:
BitcoinKripto ParaSETA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.