"Bitcoin Normal İnsan İçin Tehlike Unsuru“

"Bitcoin Hikayesi Nedir, Ne Değildir” başlıklı panelde konuşan İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Doç Dr. Ender Demir, Bitcoin'deki dalgalanmanın iyi bir kurumsal yatırımcı için fırsat sunabileceğini, ancak normal bir insan için tehlike unsuru olduğunu belirtti.

"Bitcoin Normal İnsan İçin Tehlike Unsuru“

"Bitcoin Hikayesi Nedir, Ne Değildir” başlıklı panelde konuşan İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Doç Dr. Ender Demir, Bitcoin'deki dalgalanmanın iyi bir kurumsal yatırımcı için fırsat sunabileceğini, ancak normal bir insan için tehlike unsuru olduğunu belirtti.

20 Şubat 2018 Salı 10:52
268 Okunma
"Bitcoin Normal İnsan İçin Tehlike Unsuru“

İstanbul'da Bilim ve Sanat Vakfı tarafından “Bitcoin Hikayesi Nedir, Ne Değildir” başlıklı panel düzenlendi. İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan moderatörlüğündeki panelde, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ender Demir, yazılımcı Mehmet Ali Çalışkan, yüksek bilgisayar mühendisi Tahir Çelebi ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Süleyman Kaya konuşmacı olarak yer aldı.

Prof. Dr. Demir, söz aldığı panelde, blokchain teknolojisinin farklı alanlarda kullanılabileceğinin altını çizerek, UNICEF’in Suriyeli çocuklar için blokchain üzerinden bağış kampanyası başlattığını aktardı.

“Blockchain ile hayatımızdaki tüm ilişkiler yeniden yazılacak” ifadelerini kullanan Demir, Blockchain’in finans alanına etkisine ilişkin şunları söyledi:

“Fonlama ve yatırım değişecek. 2-3 yıl öncesine kadar bir portföy yöneticisinin önünde Bitcoin veya alt coin yatırım opsiyonu yoktu ama artık var. Ya da teminat olmadığı için bankanın fon vermediği fikirler, blokchain ile birlikte hayata geçirilebilir hale gelecek. Ayrıca maliyetler düşecek.”

Bitcoin’den sonra yeni alt coinlerin piyasaya sürüldüğünü kaydeden Demir, bir dönem 750 milyar dolara çıkan kripto para piyasasının büyüklüğünün, bugün itibarıyla 500 milyar dolar seviyesine düştüğünü, Bitcoin'de toplam 21 milyon adetle sınırlı bir arz olduğunu ifade etti.

"UZAK DURMAKTA FAYDA VAR"

Demir, kripto paralarda hacklenme, merkezi otorite yokluğu, regülasyon eksikliği, elektrik tüketimi, değerindeki dalgalanma, illegal işlemlerde kullanılabilme gibi risklerin bulunduğunu ifade ederek, “Bitcoin’de müthiş bir dalgalanma görüyoruz. İyi bir kurumsal yatırımcı için fırsat sunabilen bu dalgalanma, normal bir insan için tehlike unsuru. Bu dalgalanmayı kaldıramayacak durumdaysanız ve bu dalgalanma hayatınızı etkileyecek sonuçlara yol açıyorsa uzak durmakta fayda var.” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Ender Demir, Bitcoin piyasasının balon olduğunu söyleyenler kadar balon olmadığını iddia edenlerinde bulunduğunu belirterek, “Bu yeni teknolojinin ne kadar değer yaratabileceğini kestiremiyoruz. Son düşüş ciddi bir balon yansıması mı? Bence hayır. Bitcoin tarihinde zaten yüzde 50, hatta yüzde 80’e varan düşüşler görüldü. Yani bu düşüş tarihinde ilk defa yaşadığı bir düşüş değil. Bitcoin’i son 6 aydır takip ediyorsanız bu düşüş şok edici gelebilir ama uzun dönemdir takip ediyorsanız, Bitcoin’in zaten düşüp çıkan bir varlık olduğunu görebilirsiniz.” şeklinde görüş bildirdi.

2017’de risk sermayesiyle toplanan paradan daha fazla paranın ICO ile toplandığı bilgisini paylaşan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen gün bir ICO’da 12 dakikada 40 milyon dolar para toplandı. ICO piyasası hızla gelişiyor. Bir ICO’nun 50 milyon dolar para topladığını düşündüğümüzde, Türkiye’nin burada alabileceği çok yol olduğunu görüyoruz. Dünyada 2017’de halka arz edilen coin değeri 6,7 milyar dolar olmuş. 2014, 2015, 2016’da bu rakam toplam 1 milyar dolar. Bir yılda müthiş bir fark oluşmuş. ICO borsadaki firmaları tehdit ediyor. Artık hiç borsaya açılmadan, bir fikrinize 50-60 milyon dolar toplayabiliyorsunuz. Risk sermayesini de zorluyor. 2017’de risk sermayesiyle toplanan paradan daha fazla para ICO ile toplandı. Müthiş bir finansal değişimden bahsediyoruz.”

Japonya ve Çin’in ICO’ları yasakladığını hatırlatan Prof. Dr. Demir, Gibraltar’ın ise ICO düzenlemesi yapan ilk yer olduğu bilgisini vererek, bu alanın gelişmekte olan ülkeler için büyük bir fırsat doğurduğuna vurgu yaptı.

"HANGİ NOKTAYA GELECEĞİ TAHMİN EDİLEMİYOR"

Panelde konuşan Mehmet Ali Çalışkan ise kripto coinlerin, paraya karşı bir alternatif olduğunu belirterek, blokchain’de değerin aslında coin madencilerinin yaptığı işin karşılığı olarak ortaya çıktığını aktardı.

Çalışkan, aslında burada hayal edilenin, mal ve hizmetlerin alım satımında kullanılması olduğunu ama kripto coin'lerin bir yatırım aracına dönüştüğünü belirterek, şu an dünyada 100 trilyon dolarlık para piyasasından kripto coin’lerin aldığı yüzde 1’lik payın hangi noktaya geleceğinin tahmin edilemediğini ifade etti.

Mehmet Ali Çalışkan, bu sistemin ekonomide büyük bir dönüşümü öngördüğünü belirterek, eğer bu alanda kendi blokchain’lerini oluşturmazlarsa devletlerin para transferlerini kontrol edemeyeceğini kaydetti.

Prof. Dr. Demir, şu anda yatırılan paralardan, birilerinin bu işte ciddi olduğunun anlaşılabileceğini ifade ederek, “Ben balon diyenlere asla kulak asmıyorum. Dünyada bu kadar büyük balon olmaz. Bu kadar evrensel bir balon da olmaz.” dedi.

Çalışkan, kripto coin’in değerinin işlemcinin iş gücüne dayandığının altını çizerek, “Dolayısıyla geleceğin dünyasında sadece parada değil, birçok şeyde işlemci gücünün önemli olduğunu göreceğiz. Büyük işlemci güçlerine ihtiyaç olacak ve işlemci gücünü elinde tutmak çok önemli hale gelecek.” diye konuştu.

Panelde, ayrıca Tahir Çelebi teknolojik, Süleyman Kaya ise dini boyutlarıyla blokchain ve kripto paraları değerlendirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.