Yunanistan BOTAŞ İle Masaya Oturacak

Yunanistan, Ukrayna üzerinden aldığı Rus doğalgazını Türk Akım Projesi tamamlandıktan sonra Türkiye'den ithal edebileceğini açıkladı.

Yunanistan BOTAŞ İle Masaya Oturacak

Yunanistan, Ukrayna üzerinden aldığı Rus doğalgazını Türk Akım Projesi tamamlandıktan sonra Türkiye'den ithal edebileceğini açıkladı.

05 Aralık 2017 Salı 16:08
183 Okunma
Yunanistan BOTAŞ İle Masaya Oturacak

Türkiye, Rusya ile yapımına devam ettiği Türk Akım Projesi’nden sonra şimdi de Yunanistan harekete geçti. Yunanistan, hâli hazırda Rus doğalgazını Ukrayna üzerinden almaya devam ediyor. Türk Akım Projesi bittikten sonra Rusya Ukrayna’daki transferi durdurabilir. Bundan dolayı Yunanistan, Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi ile anlaşma yaparak Türkiye’den gaz ithalatı yapacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Güneydoğu Avrupa Enstitüsü yetkilisi Kostis Stambolis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki gün sonra Atina’ya geleceğini ve burada konunun masaya yatırılacağını belirtti. Yetkili, hâli hazırda Yunanistan ile Türkiye arasındaki boru hattının altı milyar metreküp hacminde olduğu fakat şimdilik bunun yedi yüz elli milyon metreküplük kısmının kullanıldığını belirtti.

Stambolis tarafından verilen bilgilerde, Yunanistan senede dört milyar metreküp hacminde doğalgaz ithal ediyor. Bu miktarın iki milyar metreküpü ise doğrudan Rusya’dan alınıyor. Ancak Türk Akım Projesi sonlandığı takdirde Rusya, Ukrayna üzerinden ithal ettiği doğalgazın akışını durdurabilir. Yunan yetkili, Türk Akım Projesi hayata geçtikten sonra BOTAŞ ile müzakerelere girişileceği ve mevcut doğalgaz hattı üzerinden doğalgaz ithal edilebileceğini aktardı. Durum karşısında Yunanistan’ın zorda kalabileceğini aktaran Stambolis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’ta Atina ziyareti sırasında konunun gündeme gelebileceğini belirtti. Yunan yetkili, her iki taraf için de kritik sürecin Türkiye tarafından yönetileceğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler:
YunanistanTürk Akım
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.