Türkiye’nin En Verimli Gaz Üretim Tesisi Açıldı

2016 senesinde Türk Alman ortaklığı ile kurulan İsdemir - Linde Gaz Ortaklığı hizmete girdi.

Türkiye’nin En Verimli Gaz Üretim Tesisi Açıldı

2016 senesinde Türk Alman ortaklığı ile kurulan İsdemir - Linde Gaz Ortaklığı hizmete girdi.

13 Nisan 2018 Cuma 21:20
133 Okunma
Türkiye’nin En Verimli Gaz Üretim Tesisi Açıldı

2016 senesinde Türk Alman ortaklığı ile kurulan İsdemir Linde Gaz Ortaklığı hizmete girdi. Ülkenin en verimli sanayi gaz üretim işletmesi olan tesisin temelleri bir sene önce atılmış olmasına rağmen rekor düzeyde tamamlandı. Toplamda iki yüz elli milyon liralık yatırım karşılığında kurulan tesis, 13 Nisan 2018 tarihi itibarıyla ilk resmî üretimini de yapmış oldu.

İşletmenin Türk ortağı olan OYAK Maden’e bağlı İsdemir ve Alman ortağı Linde Grubu’nun eşit payları bulunuyor. İskenderun’da açılan tesis, her gün bin yedi yüz ton azot ile oksijen üretecek. Buna göre İsdemir’in oksijen üretimi de yüzde altmış oranında artışa geçecek. Azor üretiminde yaşanacak artış oranı ise yüzde yetmiş olarak hesap edildi. Böylece İsdemir, senede üç yüz bin ton ek çelik üretimi gerçekleştirebilecek. Söz konusu üretimin maddî katkısı da yedi yüz elli milyon lira olarak belirlendi.

Konu hakkında bir açıklama yapan OYAK Grubu Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, firma olarak temel gayelerinin verimlilik olduğunu ifade ederek, atılan adımların planlı bir süreç ile ilerlediğini dile getirdi. Bu maksatla Linde Grubu ile ortaklığa giriştiklerini belirten Erdem, kurulan yeni işletmenin hem şirket hem de ülke sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağını açıkladı.

Törende konuşma yapan Linde AG Yönetim Kurulu Üyesi Bernd Eulitz de, yüz kırk senedir inovatif ve teknolojik çözümler ürettiklerini, bu mânâda Türk ortakları OYAK Maden Metalürji Grubu ile çalışmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Anahtar Kelimeler:
IsdemirLinde
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.