TÜPRAŞ 90 Günlük Zorunlu Ara Verecek

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin (TÜPRAŞ) 90 günlük zorunlu arasına ilişkin KAP'a açıklamalarda bulunduğu kaydedildi.

TÜPRAŞ 90 Günlük Zorunlu Ara Verecek

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin (TÜPRAŞ) 90 günlük zorunlu arasına ilişkin KAP'a açıklamalarda bulunduğu kaydedildi.

13 Ocak 2019 Pazar 22:25
95 Okunma
TÜPRAŞ 90 Günlük Zorunlu Ara Verecek

İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017 Araştırması'' kapsamında, üretimden satışlarda 51,1 milyar lira büyüklüğü ile dikkat çeken sanayi kuruluşu Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin (TÜPRAŞ) 90 günlük zorunlu bir ara vereceği kaydedildi. 26 Şubat itibariyle verilecek aranın yeniden faaliyete geçmesinin Mayıs ayında olacağı ön görülürken, aylık toplam üretiminin ortalama yüzde üç oranında azalması ve aylık bazda yaklaşık 40 milyon dolarlık faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr kaybı olacağı belirtildi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na Ocak ayının 11’inde şirket tarafından yapılan açıklamaya göre TÜPRAŞ’ın 2015 yılında devreye giren İzmit Rafinerisi FuelOil Dönüşüm Tesisi’nde teknik açıdan dört yılda bir yapılması ve faaliyetin durmasını gerektiren periyodik bakım çalışmaları sebebiyle duruş planladığı ifade edilirken, açıklamaya istinaden bu duruş sırasında bir takım iyileştirme projeleri çerçevesinde ekipman değişikliği yapılacağı açıklandı.

Şirketin, planlanan duruş sebebiyle üretimde yaşanması tahmin edilen azalmanın ithalat ile ikame edileceği ve nihai satış hacmine ise doğrudan bir etki ön görülmediği kaydedildi. TÜPRAŞ verdiği açıklamada ise; "Duruş nedeniyle üretimde ayda yaklaşık 290 bin ton azalma öngörülmekle birlikte, söz konusu azalmanın ithalat hacmindeki artış ile kompanse edilmesi suretiyle satış miktarında herhangi bir etki beklenmemektedir" ifadelerinin kullanıldığı öğrenildi.

Anahtar Kelimeler:
TüpraşüretimAra
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.