TANAP'ta İlk Merhâlede Sona Gelindi

Gürcistan'dan başlayıp Eskişehir'de sona eren TANAP'ın ilk safhası tamamlanmak üzere.

TANAP'ta İlk Merhâlede Sona Gelindi

Gürcistan'dan başlayıp Eskişehir'de sona eren TANAP'ın ilk safhası tamamlanmak üzere.

05 Kasım 2017 Pazar 21:00
161 Okunma
TANAP'ta İlk Merhâlede Sona Gelindi

Komşu ülke Azerbaycan’daki doğalgazın Anadolu toprakları vasıtasıyla Avrupa’ya ulaştırmayı hedefleyen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP)’nın ilk etabı olan FAZ 0’da sona yaklaşıldı. TANAP’ın Genel Müdürlüğü görevini ifa eden Saltuk Düzyol, ilk etap yüzde doksandan fazlasının bitirildiğini ve 2018’in ilk aylarından itibaren doğalgaz boru hattının doldurularak test amacıyla gaz sevkiyatının başlayacağını belirtti.

Genel Müdür sözlerine, EBRD ve Dünya Bankası ile Asya Altyapı Yatırım Bankası aracılığıyla iki milyar doların üzerindeki kredi miktarına onay çıktığı ve kredi ödemelerinin de muhkem adımlarla yapılması için gereken her türlü çalışmanın yapıldığını belirtti.

Projenin Türkiye ile Gürcistan kesişim noktasından başlayarak Eskişehir bölgesine kadar olan 1350 kilometrelik uzunluktaki aşamasının hemen hemen tamamlandığını söyleyen Düzyol, test aşaması için 2018 senesinin yarısını kullanacaklarını ve böylece ticârî gaz sevkiyatındaki tüm pürüzleri ortadan kaldıracaklarını söyledi.

TANAP projesinin 2019 yılında tamamlanacağı ve toplam mâliyetinin 7 milyar dolara kadar çıkabileceği düşünülmektedir. Avrupa’ya yapılacak gaz sevkiyatının ise, tahminlere göre Mart 2020 döneminde başlayacağı hesaplanmaktadır. Böylece Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine doğalgaz akışı sağlanacaktır. Hat tamamlandığı zaman yıllık 16 ilâ 31 milyar metreküp gaz transferinin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Hattın temelleri, 17 Mart 2015 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelaşvili ile birlikte Kars’ta atılmıştı.

Anahtar Kelimeler:
Tanap
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.