Star Rafineri'sinde Start Verilecek

2011 yılında temelleri atılan Star Rafineri inşaası tamamlanmak üzere. Rafineri, önümüzdeki sene faaliyete geçecek.

Star Rafineri'sinde Start Verilecek

2011 yılında temelleri atılan Star Rafineri inşaası tamamlanmak üzere. Rafineri, önümüzdeki sene faaliyete geçecek.

07 Kasım 2017 Salı 13:40
257 Okunma
Star Rafineri'sinde Start Verilecek

6 milyar dolara yakın yatırım bedeliyle Türkiye’nin en önemli enerji yatırımlarından biri olarak kabul edilen Star Rafineri’nden yeni haberler gelmeye başladı. Rafineri yetkilileri, rafinerinin önümüzdeki senenin eylül ayında hizmete gireceğini belirterek üretimin başlayacağı müjdesini verdi.

Star Rafineri, ülkemizin reel sektöründeki en uzun kredi anlaşmasını imzalayarak da bir dönem gündemi epey meşgul etmişti. Star Rafineri’nin bir diğer özelliği ise ülkemizin kamu dışında ilk defa bir özel sektör firması tarafından işletilecek rafinerisi olması. Tamamlandığında on milyon ton miktarında yıllık petrol işleme özelliğini haiz olacak olan Star Rafineri, son model teknolojilerle donatılmış en verimli rafineri olma niteliği ile de adından söz ettiriyor

İşletmenin yetkilisi Mesut İlter, basın toplantısı düzenleyerek rafineride gelinen son nokta hakkında bilgiler verdi. Buna göre rafinerinin, ülkemizin ihtiyacına uygun bir şekilde dizayn edildiğini ve petrolün bu şekilde çıkartılacağı teminatının olduğunu söyledi. Star Rafineri’nin 2011 senesinde temellerinin atıldığın belirten İlter, geçtiğimiz ayın sonuyla birlikte yüzde doksan altılık bir ilerlemenin kaydedildiğini sözlerine ekledi. Yılsonu ile bu ilerlemenin %97,5 seviyesine geleceğini ön gören rafineri yetkilileri, 2018 yılının eylül ayında da işleyişe hazır hâle gelmelerini bekliyor.

Projenin tamamlanması ile birlikte 1000 kişi çalışma olanağı bulacak. Şu an on dört farklı ülke vatandaşından mürekkep toplamda 3000 mühendisle son teknoloji araştırmaların yapıldığını belirten Star Rafineri Genel Müdürü, mevcutta şantiye için çalışan yirmi bine yakın işçinin bulunduğu söyledi.

Anahtar Kelimeler:
Star Rafineri
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.