STAR, Önümüzdeki Aydan İtibaren Tam Kapasite Çalışacak

SOCAR, önümüzdeki ay STAR rafinerisinde tam kapasiteye ulaşacak.

STAR, Önümüzdeki Aydan İtibaren Tam Kapasite Çalışacak

SOCAR, önümüzdeki ay STAR rafinerisinde tam kapasiteye ulaşacak.

18 Nisan 2019 Perşembe 18:13
112 Okunma
STAR, Önümüzdeki Aydan İtibaren Tam Kapasite Çalışacak

Azerbaycan kamu petrol ve doğalgaz şirketi olarak faaliyet gösteren SOCAR, Aliağa’da bulunan STAR rafinerisinde günde 200 bin varil olan tam petrol işletme kapasitesine Mayıs ayı itibariyle ulaşmayı hedeflediğini açıkladı. Söz konusu bu açıklamayı üç sektör kaynağı yaptı.

Sektör kaynaklarına ve Refinitiv Eikon tarafından paylaşılan verilere göre, SOCAR’ın geçtiğimiz yıl açılışını yapmış olduğu STAR rafinerisinde Rusya’nın Ural petrolleri, Kerkük ve benzer kalitede petroller işlenebiliyor. Fakat söz konusu rafineri şimdiye kadar yalnızca Rus petrolü satın aldı.

SOCAR Türkiye tarafından bir kaynağın yapmış olduğu açıklamada, "STAR şu ana kadar test modunda çalışıyor, Nisan ayında Mart ayındakiyle aynı miktarda petrol sağlayacağız. Ancak Mayıs ayında, rafineri petrolü tam kapasiteyle işlemeye başlayacak" ifadeleri kullanıldı.

Refinitiv Eikon ve ticari kaynaklar tarafından gelen verilere göre, STAR rafinerisinde geçtiğimiz ay yaklaşık 700 bin ton, yani günde 160 bin varil petrol işlendi. Rafinerinin planlarına yakın olan ayrı bir kaynak ise, STAR rafinerisinin önümüzdeki ay itibariyle 200 bin varil petrol işleyeceğini doğruladı.

Anahtar Kelimeler:
SOCARStarRefinitiv Eikon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.