Osmanlı Çeliği Kalitesinde Çelik Ürettiler

Türk Ar-Ge firması, 11 farklı bileşeni bir araya getirerek ürettikleri 'bor karbür' ile Osmanlı çeliği kalitesinde çelik üretti.

Osmanlı Çeliği Kalitesinde Çelik Ürettiler

Türk Ar-Ge firması, 11 farklı bileşeni bir araya getirerek ürettikleri 'bor karbür' ile Osmanlı çeliği kalitesinde çelik üretti.

11 Aralık 2017 Pazartesi 15:41
337 Okunma
Osmanlı Çeliği Kalitesinde Çelik Ürettiler

Bor madenlerinin dünyadaki yüzde 72’si Türkiye sınırları içerisinde yer alıyor.  Bor, teknolojinin gelişiminin de katkısıyla ileri seviyede teknolojik aletler kullanılarak işleniyor e ortaya çok güçlü maddelerin çıkması sağlanıyor.

Bilindiği üzere NASA yıllardır uzay teknolojileri alanında yaptığı çalışmalarında ve ileri düzeyde teknolojisinin yardımıyla işlenen bor madenini dünyaya açıyordu. Türkiye de artık bu teknolojiyi kullanarak ileri düzeyde işlenen Bor’u dünya pazarına çıkartıyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan bir Ar-Ge firması, boru saflaştırarak ortaya koyduğu çalışmayla Amerika’dan bilim ödülü almayı başardı. Firma bor madeninin insanlık açısından fayda getireceği düşünülen 11 farklı bileşenin 9’unu ileri düzeyde işleme başarısı göstermiş ve istenilen mikron değerlere sahip bir ‘Bor Karbür’ adı verilen bor türevini ortaya çıkardı.

Türkiye de bulunan en gelişmiş ve ileri teknolojili özel bor işleme tesisi durumundaki ödüllü Ar-Ge firması, bor karbür adındaki bor türevi hammaddesiyle, adeta Osmanlı döneminde var olan Osmanlı çeliğinin kalitesinde bir çelik üretimi gerçekleştirdi. Bu maddeyi ortaya çıkarmak için aylarca üzerinde çalışan firma, ileri teknolojiye sahip birçok laboratuvarda test ettirip ‘Bor Karbür’ adındaki türevle, yüksek seviyede kaymazlık sağlayan bir araç lastiği maddesini üretti.

Firmanın Türk bilim insanı Faruk Durukan, amaçlarının ileri seviye teknolojiye sahip olan bor madenini Türkiye dışına çıkmadan işlenmesini sağlamak olduğunu belirtti. Yapılan çalışmada dünyanın en güçlü ve kaliteli çeliğini elde etmeyi amaçladıklarını belirten Durukan, geçmişte olduğu gibi bugünde dünyanın en kaliteli çeliğini milletimizin ürettiğine vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 11.12.2017 15:44
Anahtar Kelimeler:
BorBor Karbür
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.