OPEC, Üretimi Artırdı

OPEC içerisinde ham petrol üretimini en çok artıran ülkeler de Nijerya, Irak ve Libya oldu.

OPEC, Üretimi Artırdı

OPEC içerisinde ham petrol üretimini en çok artıran ülkeler de Nijerya, Irak ve Libya oldu.

12 Eylül 2018 Çarşamba 18:39
65 Okunma
OPEC, Üretimi Artırdı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından yayınlanan verilere göre günlük ham petrol üretimi, geçtiğimiz ağustos ayında temmuz ayına nazaran iki yüz yetmiş sekiz bin varil yükselişe geçerek otuz iki milyon beş yüz altmış bin varile çıktı. Ayrıca ağustos ayında küresel petrol arzı da dört yüz doksan bin varil yükselişe geçerek doksan sekiz milyon sekiz yüz seksen bin varile ulaştı.

OPEC'e dâhil olmayan ülkelerdeki günlük ham petrol üretimi ise iki yüz on bin varil yükselişe geçerek altmış altı milyon üç yüz yirmi bin varile çıktı. OPEC içerisinde ham petrol üretimini en çok artıran ülkeler de Nijerya, Irak ve Libya oldu. Libya, günde iki yüz elli altı bin varil daha fazla üretim yaparak dokuz yüz yirmi altı bin varile; Irak doksan bin varil yükselişle dört milyon altı yüz kırk dokuz bin varile; Nijerya da yetmiş dört bin varil artışla bir milyon yedi yüz yirmi beş bin varil üretime ulaştı.

Öte yandan OPEC'teki en büyük düşüş de Cezayir, Venezuela ve İran'da yaşandı. Buna göre İran'da günlük ham petrol üretimi yüz elli bin vairl düşüşe geçerek üç milyon beş yüz seksen dört bine; Cezayir'de on dört bin varil düşüşe geçerek bir milyon kırk beş bin varile ve Venezuela'da da otuz altı bin varil düşüşe geçerek bir milyon iki yüz otuz beş bin varillik üretime ulaşıldı.

Anahtar Kelimeler:
Opec
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.