Motorin Zammı Pompa Fiyatlarına Yansıtılmadı

Motorine yapılan zamma karşılık sağlanan devlet katkısı ile pompa fiyatları sabit tutuldu.

Motorin Zammı Pompa Fiyatlarına Yansıtılmadı

Motorine yapılan zamma karşılık sağlanan devlet katkısı ile pompa fiyatları sabit tutuldu.

09 Ekim 2018 Salı 13:40
89 Okunma
Motorin Zammı Pompa Fiyatlarına Yansıtılmadı

Motorine bugün itibariye geçerli olmak koşulu ile yapılan fakat pompa fiyatlarına yansıtılmayan ve Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) düşürülen litre bazında 26 kuruş olan artışın devlete maliyetinin 1 lira 4 kuruş olduğu ve alınan ÖTV’nin de 75 kuruşa kadar indiği öğrenildi.

Motorinde ortaya çıkan ve 26 kuruş olan zam ihtiyacını devletin, ÖTV’den yaptığı destek ve ayarlama ile pompaya yansıtmadığı hatırlatılırken, motorinden litre bazında tahsili sağlanan ÖTV’nin de 26 kuruş düşürüldüğü kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a gelecek ay başlayacağı petrol ambargosu uygulamasının ardından, bu kısıtlamaya bağlı olarak oluşan arz sıkıntısının, küresel piyasalarda petrol fiyatlarına yansıdığı ve fiyatları artırdığı kaydediliyor. Petrolün yaşanan bu gelişmeler nedeniyle yılsonuna dek 100 doları yakalayabileceği ifade edilirken, akaryakıt üzerindeki kur ile yaşanan oynaklığın da fiyatları tetiklediği tespit ediliyor.

Motorine gelen 26 kuruşluk zammın devletin ÖTV’lerden karşıladığı izlenirken, pompa fiyatlarının da sabit tutulduğu belirlendi. Böylelikle devletin litre başına motorinden aldığı ÖTV tutarının 75 kuruş düzeyine kadar gerilediği izlendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.