Kurduğu Tesisle Türkiye'nin Biyoenerji İhtiyacını Karşılıyor

Spor kulübünde yaklaşık olarak 11 yıl yöneticilik yapan Baki Güngör, daha sonra hayvancılık sektörüne girerek biyoenerji sektöründe önemli bir proje getiştirdi.

Kurduğu Tesisle Türkiye'nin Biyoenerji İhtiyacını Karşılıyor

Spor kulübünde yaklaşık olarak 11 yıl yöneticilik yapan Baki Güngör, daha sonra hayvancılık sektörüne girerek biyoenerji sektöründe önemli bir proje getiştirdi.

12 Ocak 2018 Cuma 12:14
144 Okunma
Kurduğu Tesisle Türkiye'nin Biyoenerji İhtiyacını Karşılıyor

Spor sektöründe 11 yıllık yöneticilik deneyiminden sonra hayvancılık sektörüne adım atan Baki Güngör, ülkedeki biyoenerji ihtiyacını karşılamak adına proje geliştirdi.

Ankara’da 420 dönümlük arazide tesis kuran Güngör, buradaki tesiste et ve süt üretimi dışında biyoenerji kapsamında da çok önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Projenin detayları hakkında bilgi aktaran Güngör, burada atıkların geri dönüştürüldüğünü ve paket haline getirilerek bu atıkların tekrar kazandırıldığını ifade etti.

TÜRKİYE'DE TİCARET ANLAYIŞI BİR AN ÖNCE PARA KAZANMAYA YÖNELİK

Konu hakkında bilgi aktaran Baki Güngör, ülkedeki ticaret anlayışının genellikle anında para kazanma yönünde olduğunu kaydederek “11 yıllık ticari faaliyetlerimin sonunda tekrar hayvancılığa dönme kararı aldım. Çünkü Türkiye’de hem gıda anlamında hem et anlamında bu işin profesyonel anlamında yapılmadığını gördüm. 2007 yılında vermiş olduğumuz bir kararla Ankara’da satın almış olduğumuz 420 dönüm bir araziyle başlamış olduğumuz işe 2011 yılında bütün dünyayı gezerek hayvancılığın nasıl yapıldığını kendi gözlerimle gördüm.” diyerek ülkede hayvancılığın insan gücüyle gerçekleştirildiğini belirtti.

"YURT DIŞINDA OTOMASYONLA YAPILIYOR"

Yurt dışında hayvancılık işlemlerinin otomasyonla gerçekleştirildiğini ifade eden Güngör, Türkiye’de ticaret anlayışının bir an önce para kazanmak olduğuna da değindi. Ülkedeki hayvancılığın alt yapısında projeye başlandığını ve minimum 5 senelik bir süreç boyunca öz sermaye ile birlikte harcama yapılması gerektiğini ifade eden Güngör “Tesisleşme ve otomasyon gerekiyor. 5, 10, 20 yıllık projelerle devam etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ülkedeki mevcut biyoenerji konusunda önemli eksiklikler olduğunu düşünen ve bu minvalde çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Güngör, önceki dönemlerde hayvan dışkılarının atıldığını, şimdi ise çok değerli bir konumda olduğunu vurguladı. Hayvanların dışkılarının toplanarak seperatörler ile birlikte katı ve sıvı olarak ayrıldığını belirten Güngör, sıvısının arazilerde gübre olarak kullanıldığını, katıların ise belediyelerin, çiçeklerin ve belediyelerin kullandığı gübreler haline getirip satışının gerçekleştirildiğini ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.