Kömürde İthalatı Düşürecek Politikalar Başlatıldı

Ekonomide dışa bağımlılığı azaltmak adına yapılan çalışmalarda kömür üretiminde çalışmalar başlatıldı. Yerli üretim arttırılarak ithalat oranlarının düşürülmesi planlanıyor.

Kömürde İthalatı Düşürecek Politikalar Başlatıldı

Ekonomide dışa bağımlılığı azaltmak adına yapılan çalışmalarda kömür üretiminde çalışmalar başlatıldı. Yerli üretim arttırılarak ithalat oranlarının düşürülmesi planlanıyor.

11 Aralık 2017 Pazartesi 15:56
319 Okunma
Kömürde İthalatı Düşürecek Politikalar Başlatıldı

Yerli üretimi arttırma yönünde çalışmalar devam ederken, üretimin hızlandırma adına Milli Enerji ve Maden Politikası yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım gösterdiği program, Türkiye’nin maden yataklarının en verimli şekilde işlenmesi ve yerli kömür üretimine yönelme çalışmaları başlatıldı.

Dışa bağımlılığı azaltmaya giden politikalardan birisi de enerji alanında kömüre uygulanıyor. Ülkemizin kömür yatağı açısından zengin olduğu belirtilirken, bu durumu lehimize kullanmak için çalışmalar başlatıldı. Yerli kömür üretimini arttırarak dışa bağımlılık azalacak ve böylece ithalat oranları da düşüşe geçecek. İthalatın düşmesi beraberinde ekonominin iç piyasada kalmasını sağlayacak. Dışa bağımlı politika üzerinde çalışmalar yürütülürken, bu bağlılığı aza indirmek için yapılan çalışmalar çerçevesinde kömür sahaları üzerinde bir çalışma başlatılmıştı. Kömür sahalarında 30 yıl gibi bir süre ile özelleştirilmesine karar verilmiş, ithalat oranlarının düşeceği belirtilmişti.

Yerli kömür alanında çalışmalar önümüzdeki sene itibariyle son bulacak ve gereken yatırımlar tamamlanacak. Bu çalışmaların ardından ithalatta bir düşüş yaşanması bekleniyor.

Yerli üretiminin arttırılması politikası çerçevesinde doğalgaz üzerinde bir çalışma yapılarak dışa bağımlılık yüzde 60 seviyesine kadar inmişti. Doğalgaz üzerinde uygulanan çalışmanın bir benzeri kömürde de sağlanırsa başarının yakalanması söz konusu olacak. Kömürün üretimi ile ithalatta harcanan miktarlar ülke ekonomisinde kalmış olacak. Kömür yatakları için yetersiz iddialar ortaya atılsa da yapılan çalışmaların ardından yaklaşık 150 yıllık bir kömür kaynağının olduğu belirtildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
Semih ozden 2017-12-11 17:00:47

KomÜrün iç piyasaya satışı kesinlikle kamu eliyle yapılmalı. Şirket veya taseronlar kesinlikle sokulması. % 25 yerli kömür torbalama sisteminde yer alırken %75 de paçal olarak ne ışığı belirsiz komutlar girmekte. Haklı olarakta Tüketiciler şikayetçi olmaktadır. Denetimler sıklaştirilmali.