Katar, Türkiye'yi Ortak İstiyor

Akdeniz'de doğalgaz arayan Katar, Türkiye'nin ambargodan dolayı yaptığı yardım elini unutmayarak ortaklık teklif etti.

Katar, Türkiye'yi Ortak İstiyor

Akdeniz'de doğalgaz arayan Katar, Türkiye'nin ambargodan dolayı yaptığı yardım elini unutmayarak ortaklık teklif etti.

06 Aralık 2017 Çarşamba 01:19
192 Okunma
Katar, Türkiye'yi Ortak İstiyor

Katar, doğalgaz kaynaklarını aramak için ortaklık teklif ediyor. Katar’da mukim Uluslararası Enerji ve Sürdürülebilir Gelişme Vakfı Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Akdeniz’de bulunan doğalgazların aranması için farklı birçok firma ile ortaklık yapılması gerektiği belirtildi. Vakıf, Türkiye’nin de Akdeniz’de doğalgaz aradığını ancak deneyiminin az olduğunu ifade etti. Yönetim, açıklamasına ek olarak ülkemizin doğalgaz aradığı bölgelerin verimli olduğunu ve muhakkak doğalgaz çıkacağını söyledi. 

Akdeniz’in büyük bir coğrafya olduğunu ve Türkiye’nin de bu coğrafyaya katkı sağlayabileceğini ileten vakıf yetkilileri, iki ülkenin profesyonel anlamda daha önceden de birlikte çalıştıklarını ifade etti. Katarlı vakıf yöneticileri, geçtiğimiz haziran ayında Katar’a uygulanan ambargo sonunda Türkiye’nin dost elini uzattığını hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade ederek, bunun duygusal bağdan çok daha ötesinde bir durum olduğunu söylediler. Konu hakkında bir de açıklama yapan vakıf başkanı, ambargo sonucunda batacaklarını düşünen ülkelere inat olarak, ekonomik anlamda daha da güçlendiklerini belirtti.

Vakıf başkanı, Katar hükümetinin beynelmilel firmalar aracılığıyla Akdeniz üzerinde doğalgaz aradığını ve bu konuda Türkiye ile de işbirliği yapılabileceğini belirtti. Başkan, ülkemizin doğalgazı aramayı tercih ettiği bölgelerin oldukça verimli olduğunu ve muhakkak gaz çıkacağını da ifade etti. Bu doğrultuda yakın zamanda Katar Türkiye birlikteliği ile doğalgaz arayışına çıkılması işten bile değil.

Anahtar Kelimeler:
RusyaAb
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.