Güneş Paneli Fiyatları Düşecek

Onuncu Enerji Kongresi’nde konuşan GÜNDER başkanı Kutay Kaleli, 2018'de güneş enerjisi sektöründe inkişaf yaşanacağını belirtti.

Güneş Paneli Fiyatları Düşecek

Onuncu Enerji Kongresi’nde konuşan GÜNDER başkanı Kutay Kaleli, 2018'de güneş enerjisi sektöründe inkişaf yaşanacağını belirtti.

09 Kasım 2017 Perşembe 14:07
442 Okunma
Güneş Paneli Fiyatları Düşecek

Zararsız enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi, suyun ısıtılması maksadıyla evlerin çatılarında da kullanılmakta ve son dönemlerde sektörü ilerlemektedir. Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü tarafından açıklanan bilgilere göre, önümüzdeki yıl küresel olarak güneş panelinin ucuzlayacağı ve böylece sektörde büyük hareketlenmelerin olacağı öngörülüyor. Kurum, aynı zamanda yatırımcılara çağrıda bulunarak yatırım yapmaktan çekinmemelerini belirtti.

Bu sene onuncusu düzenlenen Enerji Kongresi’nde konuşan kurum başkanı Kutay Kaleli, ülkemizdeki çatılarda kullanılan sistemin yüz megavata kadar ulaştığını belirtti. Ancak evlerinin çatısına güneş santrali yapan vatandaşlara vergi tahakkuk edildiğini ifade eden başkan, konu hakkında Maliye Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı çerçevesinde temaslarının sürdüğünü belirtti.

Vatandaşların kendi imkânları ile çatı üstü enerji santrallerini geliştirdiğini belirten kurum başkanı Kutay Kaleli, bu minyatür enerji santrallerinin kurulması için en az on bin lira sermayenin harcanması gerektiğini de vurguladı. Ancak bu meblağın, ülke yararına tekrar geleceğini de üstüne çize çize belirten başkan, yatırımcıların yatırım yaparak güneş enerjili depolamanın önüne açmasıyla önümüzdeki sene sektörde büyük hareketliliklerin yaşanacağını ifade etti. Bu bakımdan ülkemizde de ciddî değişikliklerin düşünüldüğü, kongre esnasında verilen bilgiler arasında. Buna göre Türk bakanlıkları on iki yıllık süreç içerisinde on gigavata kadar kapasite artırımına gidecek. Dünya genelinde ise bu durum şimdilik 160 gigavat ölçeğinde yer almaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.