General Electric Küçülmeye Gidiyor

Enerji sektörünün dev şirketi General Electronic, enerjide doğalgaz kullanımına talebin azalması ile 12 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

General Electric Küçülmeye Gidiyor

Enerji sektörünün dev şirketi General Electronic, enerjide doğalgaz kullanımına talebin azalması ile 12 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

07 Aralık 2017 Perşembe 17:46
247 Okunma
General Electric Küçülmeye Gidiyor

Enerji devi firmalardan olan General Electric (GE) piyasada kömür ve gazın azalması ile birlikte bütçe kısmaya gideceği bununla birlikte ilk olarak 12 bin kişiyi işten çıkartacağı belirtiliyor.

Dünya'da sayılı enerji firmaları arasında yer alan General Electric, istihdamdan yüzde 12 gibi bir payı azaltarak küçülmeye gidecek. İşten çıkaracağı kişilerde önceliğin ABD'de dışında şirket bünyesinde çalışan üst kademedeki kişilerin işlerine son verileceği konuşuluyor.

ABD menşeili şirket, alınan kararla birlikte önümüzdeki sene yapacağı bu işten çıkarmalarla 1 milyar dolar gibi bir tasarruf yapılacakken, şirketin 2018 hedefinde 3,5 milyar dolar tasarrufa geçme planı yer alıyor. 

Enerji sektöründe büyük bir küçülmeye gidecek şirket işten çıkarmaların dışında diğer bölümlerde de tasarruf uygulaması düzenleyecek. 12 bin kişi çıkarmanın yanı sıra yatırım ve ar-ge'ye ayrılan bütçe de azalmalar oluşturulacak.

GE bünyesinde bulunan özel uçakalrın kullanımını azaltan CEO John Flannery, tasasrruf amacıyla birçok önlem almaya devam ediyor. General Electric şirketi ürettiği gaz türbini ile dünyada ki en büyük üretici olurken, geçtiğimiz aylarda şirket bazı sektörlerden ayrılacağının haberlerini vermişti.

Alınan bu kararlarla birlikte şirketin hisselerinde düşüş yaşandı. General Electric'in yüzde 0,6 gibi bir hisse kaybı oluşurken, geride bıraktığımız 6 ay içerisinde 17,66 ile en düşük rakama ulaştı. Bu sene artış gösteren Dow Jones endeksine bakıldığında ortalama yüzde 22 gibi bir yükseliş yaşanırken, GE yüzde 44 gibi büyük bir düşüş yaşayarak en büyük kaybı veren şirketlerden birisi oldu.

Bünyesinde 300 bine yakın personel barındıran General Electronic, geçtiğimiz sene 26,8 milyar dolar enerji biriminden ciro yaparak hedeflenen seviyeye ulaşamamış ve beklentileri karşılayamamıştı. Bu durumla karşılaşılmasında en büyük sebebin doğalgaz ile üretilen elektriğe talebin azalması olduğu savunuluyor.

Son Güncelleme: 07.12.2017 18:57
Anahtar Kelimeler:
General ElectricENERJİ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.