Gazprom İhracatta Rekor Kırdı

Gazprom, ihracatta kendi rekorunu yeniden kırdı.

Gazprom İhracatta Rekor Kırdı

Gazprom, ihracatta kendi rekorunu yeniden kırdı.

05 Kasım 2017 Pazar 19:15
159 Okunma
Gazprom İhracatta Rekor Kırdı

1989 yılında Rusya’da kurulan Gazprom, bu yılda şu anki zamana kadar ihraç ettiği gaz hacmini %10’a yakın bir büyümeyle 151.1 milyar metreküpe ulaştığını duyurdu. Böylece Gazprom, Türkiye ile yüzde yirmi iki buçuk oranla daha fazla ihracata girişirken, artış yaşadığı diğer ülkeler arasında Sırbistan, Bulgaristan, Makedonya ve Bosna Hersek yer aldı. En fazla artış ise, %50’lik bir oranla Makedonya ihracatında yaşandı. Gazprom CEO’su tarafından birkaç ay önce yapılan açıklamada, şirketin 2017 yılı içerisinde ihracatta rekor kırmasının hedeflendiği ve böylece ciddî büyüme arz edeceği öngörüsünde bulunulmuştu.

Türk Akımı olarak adlandırılan ve Rusya ile ülkemiz arasındaki doğalgaz akışının sağlanması için temellendirilen boru hattı projesinde Gazprom, projenin ilk inşasına başladığını duyurdu. Böylece doğalgaz boru hattının Rusya üzerindeki denizde yer alan bölümü için inşaat da tamamlanmış oldu. Projenin tamamlandıktan sonra Rusya ve Türkiye arasındaki gaz akışının sorunsuz bir şekilde sağlanacağı ön görülmektedir. Planlanan proje takvimine göre ilk gaz sevkiyatı, 2020’e gelmeden başlayacaktır.

Gazprom, hâlâ dünyada doğalgazı en fazla çıkaran firma olarak tanınmasının yanı sıra Rusya’nın da en büyük firmasıdır. Firma, aynı zamanda Zenti ve Schalke 04 futbol takımlarının da sponsorluğunu üstlenmektedir.

Son Güncelleme: 05.11.2017 19:42
Anahtar Kelimeler:
Türk AkımıGazprom
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.