Elektrikte 'Jet Yanıt' Dönemi

Yeni düzenleme ile birlikte elektrik için perakende satış sözleşmesi başvurusu yapan tüketicilerin başvuruları bir gün içinde işleme koyulacak. Başvuruyu eksiksiz olarak tamamlayan tüketicilere konutlarına elektrik 24 saat içinde verilecek.

Elektrikte 'Jet Yanıt' Dönemi

Yeni düzenleme ile birlikte elektrik için perakende satış sözleşmesi başvurusu yapan tüketicilerin başvuruları bir gün içinde işleme koyulacak. Başvuruyu eksiksiz olarak tamamlayan tüketicilere konutlarına elektrik 24 saat içinde verilecek.

14 Nisan 2018 Cumartesi 17:57
127 Okunma
Elektrikte 'Jet Yanıt' Dönemi

Edinilen bilgiye göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nde düzenleme yapacak.

Elektrik tüketicisi olmayan ve belirtilen sözleşmeyi imzalayan abonelerin bu kapsamda satın aldığı elektriğin zamanında ödenmemiş borçları için yasal yollara müracaat edebilmesi için kullandığı elektriğin fiilen kesilmiş olması şartı aranacak.

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte sözleşme başvurusu yapan tüketicilerin başvurularının sonuçlandırılması bir güne düşecek.Başvuruyu eksiksiz olarak tamamlayan tüketicilere konutlarına elektrik 24 saat içinde verilecek. Eğer başvuruda belirtilen konut imar dışında ise bu süre 48 saat olacak.

Başvuru yapan tüketicinin geçmişe ait herhangi bir borcu bulunuyor ise bu borcu ödediği taktirde elektrik hizmetinden aynı gün faydalanacak.

Tüketici hatası dışında, herhangi bir sebepten ötürü elektrik sayacı eksik tüketim kaydı yapar ise tüketici adına düzenlenen faturadan esas alınan süre 12 aydan, 180 güne düşürülecek.

14 gün içerisinde cayma hakkı

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte, yıllık toplam elektrik tüketimı 100 bin kilovatsaattin altında olan serbest tüketiciler, "tüketimi düşük serbest tüketici" olarak tanımlandı.

Bu durumda olan tüketiciler ile tedarikçiler ikili anlaşma yapabilecek. Yapılan anlaşmalar minumum 3 yıllık olacak. Bu sürenin bitimine 60 gün kala, sözleşmenin biteceği tüketiciye bildirilecek.

Belirtilen anlaşmalar, uzaktan veya yazılı bir şekilde düzenlenebilecek. 

Tüketiciler yapılan anlaşma kapsamında hiçbir gerekçe göstermeden 14 gün içerisinde cayabilecek.

İkili anlaşmalarının sona erdiği günden itibaren 5 gün içerisinde, güvence bedelleri tüketicilere iade edilecek.

Tüketiciler yanlış yönlendirilmemeli

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, değişiklikle ilgili olarak basından yer alan haberler hakkında yaptığı açıklamada, "Düzenlemelerimizle ilgili yapılan yanlış haberler, tüketicilerin yanlış bilgilendirilmesine ve bu bilgiler neticesinde şirketlerle tüketiciler arasındaki ilişkilerde problemler yaşanmasına neden olabiliyor." dedi.

Yapılan bu düzenlemelere kulaktan dolma bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini belirten Yılmaz, "Bu tip yanlış haberler sektörümüze zarar verir. Kurulumuzun aldığı kararlar Resmi Gazete'de yayımlanıyor. Gerektiğinde biz de öncesinde kamuoyunu bilgilendiriyoruz." diye konuştu.

Son Güncelleme: 14.04.2018 17:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.