Doğal Gaz Tüketiminde Rekor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önceki gün Türkiye'de doğal gaz kullanımının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

Doğal Gaz Tüketiminde Rekor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önceki gün Türkiye'de doğal gaz kullanımının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

10 Ocak 2019 Perşembe 08:44
58 Okunma
Doğal Gaz Tüketiminde Rekor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından açıklanan bildiride Türkiye’de önceki gün 245 milyon metreküpün üzerinde doğal gaz tüketiminin gerçekleştiği ve bu hacmin tüm zamanların en yüksek rekoru olduğu, talebin ise kesintisiz bir şekilde karşılandığı öğrenildi.

Fatih Dönmez, önceki gün Twitter hesabından gerçekleştirdiği açıklamasında son yılların en soğuk kışının geçirildiğini ifade ederek "8 Ocak günü tüm zamanların rekorunu kırarak ülke çapında 245 milyon metreküpü aşan doğal gaz tüketimi gerçekleşti. Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde bu rekor artışı hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık" açıklamasında bulundu.

Bakan Dönmez, doğal gazda arz güvenliğinin sağlanabilmesi için LNG, FSRU ile depolama projeleriyle birlikte sisteme günlük gaz akışının 310 milyon metreküpe yükseldiğine dikkatleri çekti.

Şu anda ise en fazla tüketim yapılan günlerin de dahil olduğu günlük tüketim skalasında rahatça karşılanabilen uygunlukta bir alt yapıya sahip olunduğunu aktaran Bakan Dönmez; "Kısa vadede hedefimiz olan günlük gaz akışını 400 milyon metreküpe çıkaracak çalışmalarımıza da aralıksız devam ediyoruz. Atacağımız bu adımlarla Türkiye sadece kendi gaz ihtiyacını karşılamayacak aynı zamanda kaynak zengini bir ülke olmamasına rağmen bu yatırımlarla birlikte gaz ihraç eden bir ülke konumuna gelecek. 2018'in sonunda Hakkari ile beraber 81 ilde 504 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağladık. Toplamda 15 milyon aboneyle yaklaşık 60 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanım konforuna erişti." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.