Çin, Yeni Petrol Rezervi Buldu

Çin Halk Cumhuriyeti'nin petrol firması olan PetroChine, Doğu Türkistan'da yeni bir petrol rezervi bulduğunu açıkladı.

Çin, Yeni Petrol Rezervi Buldu

Çin Halk Cumhuriyeti'nin petrol firması olan PetroChine, Doğu Türkistan'da yeni bir petrol rezervi bulduğunu açıkladı.

05 Aralık 2017 Salı 20:08
245 Okunma
Çin, Yeni Petrol Rezervi Buldu

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan Çin Devleti’ne ait PetroChina, Doğu Türkistan sınırları içerisinde yeni petrol rezervi bulduğunu açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, bulunan rezervlerin miktarının bir milyar tonun üzerinde olduğu ifade edildi. Doğu Türkistan’a ait Cungar Bölgesi’ndeki Mahu alanında bulunan petrol, zor günler geçiren PetroChina için de kurtarıcı oldu.

Şirketin Çin Uluslararası Radyosu aracılığıyla duyurduğu haberde, yeni rezervlerle birlikte 2 senelik zaman dilimi içerisinde altı milyon tonluk üretim hedeflediği belirtildi. Doğu Türkistan’da bulunan coğrafya, hem petrol hem de diğer maden kaynaklarıyla ünlü. Bölgede iki trilyon tonun üzerinde kömür, uranyum, volfram, altın ve gümüş bulunuyor. 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir firması konumundaki PetroChina, 1999 yılında kurulduğundan beri sürekli büyüme gösteriyor. Pekin merkezli firmada yarım milyon işçi çalışıyor. Aynı zamanda şirketin hisseleri Hong Kong, Şanghay ve New York borsalarında işlem görmekte. Firma, geçtiğimiz haftalarda sert bir düşüş yaşayarak ciddi hisse kaybına uğramıştı. Ancak bulunan bu yeni petrol rezervleri ile birlikte kısa sürede kendisini toparlayacağa benzeyen firma, yeni hedeflerini de açıkladı.

Çin radyosu aracılığıyla yapılan duyuruda, şirket iki senelik kısa dönem planlarını aktardı. Buna göre geçtiğimiz 2006 senesinden 2020 senesine kadar olan kısımda şirketin üretim kapasitesinin toplamda altı milyon tona eriştirilmesi hedefleniyor.

Anahtar Kelimeler:
çinDoğu Türkistan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.