ABD’den Düşündürücü Yaptırım Sebebi

Avrupa’nın doğalgaz enerjisini karşılayacak olan Kuzey Akım 2 Projesi’ne Amerika Birleşik Devletleri (ABD) karşı çıktı.

ABD’den Düşündürücü Yaptırım Sebebi

Avrupa’nın doğalgaz enerjisini karşılayacak olan Kuzey Akım 2 Projesi’ne Amerika Birleşik Devletleri (ABD) karşı çıktı.

17 Mayıs 2018 Perşembe 22:30
109 Okunma
ABD’den Düşündürücü Yaptırım Sebebi

Avrupa’nın doğalgaz enerjisini karşılayacak olan Kuzey Akım 2 Projesi’ne Amerika Birleşik Devletleri (ABD) karşı çıktı. Almanya’dan, söz konusu projeden caymasını isteyen ABD, talebinde ısrarcı.

Rusya’nın doğalgazını Avrupa’ya transfer edecek olan söz konusu proje nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşmüş ve ticaret savaşlarından sakınmak için Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nden çıkmalarını istedi. Mevcutta Almanya söz konusu projeden vazgeçmezse, ileride Alman firmalara ABD tarafından yatırım gündeme gelebileceği belirtildi.

ABD’nin Kuzey Akım 2 Projesi’ni engelleme isteği ise son derece komik. Zira ABD, Rusya’nın doğalgaz bahanesiyle Avrupa’da daha fazla tahakküm kuracağı ve bu nispetle casusluk yaparak kendi ülkesine zarar verebileceği düşüncesi öne sürüldü. Konu hakkında bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Diplomasisi Bölümü Başkan Yardımcısı Sandra Oudkirk, Rusya’nın deniz altında izleme ekipmanları yerleştirebileceğini ifade ederek, söz konusu projenin güvenliği tehdit ettiğini belirtti.

Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak dev projede Engie, OMV AG, Uniper SE, BASF SE ve Royal Dutch Shell gibi büyük firmalar da bulunuyor.

Anahtar Kelimeler:
Abd
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.