Yurtdışında Yabancılara Gayrimenkul Satışı

Portekiz, yabancı yatırımcıyı destekleyerek vatandaşlık veriyor. Bunun için 500 bin Euro yeterli.

Yurtdışında Yabancılara Gayrimenkul Satışı

Portekiz, yabancı yatırımcıyı destekleyerek vatandaşlık veriyor. Bunun için 500 bin Euro yeterli.

06 Kasım 2017 Pazartesi 13:01
254 Okunma
Yurtdışında Yabancılara Gayrimenkul Satışı

Avrupa Birliği’ne üye olan ülke vatandaşlarının, üye olan diğer ülkeleri vizesiz, sadece pasaport ile dolaşmalarını ifade eden serbest dolaşım hakkı nedeniyle kimi Avrupa ülkeleri bu fırsatı da değerlendirdi. Serbest dolaşım hakkı sayesinde kimi ülkelerin yabancılar için sunduğu cüzi vergiler ile gayrimenkul satışını özendirmeleri sonucunda da bu ülkeler çok büyük gelirler etmeye başladı.

Avrupa Birliği ülkelerinden Portekiz, bu yöntemi kullanarak büyük gelir elde eden ülkelerin başında geliyor. Böylece Portekiz, Portugal Golden Visa uygulaması sayesinde yabancılara yatırım getirmeleri şartıyla hem oturma izni hem de vatandaşlık veriyor. Bu kapsamda, son beş senelik zaman diliminde yabancı yatırımcılar Portekiz’de toplam üç milyar Euro’luk taşınmaz satın aldı.

Bu maksatla Portekiz, 2012 senesinde kabul ettiği yasayla yabancı yatırımcılara öncelikle geçici oturma izni, oturma izni verilmesinin ardından beş yıl sonra da hayat boyu oturma izni veriliyor. Altı yıl sonra da bu yabancı yatırımcılar Portekiz vatandaşı olmaya hak kazanıyorlar. Portekiz vatandaşı olmak için istenen kriterlerden biri de yarım milyon Euro değerinde bir taşınmaz satın almak.

AB’nin en çok parlayan ülkelerinden Portekiz’de, iktidar tarafından yasalaştırılan bu proje kapsamında yabancı yatırımcılara taşınmaz satın almalarında ticari ya da konut alımı alternatifi de sunuluyor. Bu nedenle yatırımcılar, yatırımları vasıtasıyla para da kazanıyorlar. Böylece Portekiz vatandaşlılığına sahip olmaları için de hiçbir engel kalmıyor.

Anahtar Kelimeler:
PortekizAvrupa Birliği
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.