Yapı İzinlerinin Yüzölçümlerinde Artış Gözlemlendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılına ait Yapı İzin İstatistikleri sonuçlarını paylaştı.

Yapı İzinlerinin Yüzölçümlerinde Artış Gözlemlendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılına ait Yapı İzin İstatistikleri sonuçlarını paylaştı.

19 Şubat 2018 Pazartesi 14:08
130 Okunma
Yapı İzinlerinin Yüzölçümlerinde Artış Gözlemlendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılına ait Yapı İzin İstatistikleri sonuçlarını paylaştı. Belediyelerce sağlanan yapı kullanma izin belgelerinin geçtiğimiz yıl, bir önceki yıla kıyasla bina sayısında yüzde 1,7 oranında azdığı görülürken, yüzölçümünde yüzde 6,6, değer bazlı yüzde 28,2 yükseliş görülürken, daire sayısı ise yüzde 8,9 oranında artış gösterdi. Aynı dönem içerisindeki yapıların toplam yüzölçümünün 161 milyon metrekareden fazla olduğu görülürken bunun 94 milyon metrekaresinin konut, 35,7 milyon metrekaresinin konut dışı, 31,2 milyon metrekaresinin ise ortak kullanım alanı olarak kullanım izni aldığı görüldü. Kullanım amacına yönelik, 121,3 milyon metrekare ile en yüksek pay sahibi ikamet amacı ile yapılan binaların olduğu öğrenildi. İkamet amacı ile inşa edilen binaları 8,4 milyon metrekare ile ise toptan ve perakende ticaret binaları takip etti.

Yapı sahipliği baz alındığında ise 138 milyon metrekare ile en büyük pay özel sektörün oldu. 18 milyon metrekare ile devlet sektörü ikinci olurken, 4,2 milyon metrekare ile yapı kooperatifleri ilk üçün son sırasına yerleşti. Yapılardaki toplam yüzölçümünün 28 milyon metrekareden fazla bir alana yayılmış olması nedeni ile en yüksek paya sahip şehir İstanbul oldu. İstanbul’u Ankara 16 milyon metrekare ile izlerken, İzmir 8,9 milyon metrekare ile üçüncü büyük yapı yüzölçümüne sahip bölge oldu.  

Anahtar Kelimeler:
YapıTÜİKYüzölçümü
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.