TOKİ Kayaşehir Konutlarına Başvurular Yarın Açılacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) İstanbul'un Kayaşehir semtinde inşa ettiği toplu konut projesi için vatandaşlardan yarından itibaren başvuru alınacağı bildirildi.

TOKİ Kayaşehir Konutlarına Başvurular Yarın Açılacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) İstanbul'un Kayaşehir semtinde inşa ettiği toplu konut projesi için vatandaşlardan yarından itibaren başvuru alınacağı bildirildi.

01 Nisan 2018 Pazar 11:23
116 Okunma
TOKİ Kayaşehir Konutlarına Başvurular Yarın Açılacak

Kurumdan konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, İstanbul Kayaşehir’de yatay mimari ve mahalle konsepti ile orta gelirli vatandaşlar için satışa sunulan 605 yeni konut için başvurular yarın alınmaya başlanacak.

Söz konusu açıklamada değerlendirmeleri paylaşılan TOKİ Başkanı Ergün Turan, en düşük satış fiyatı 160 bin TL ve en düşük taksit tutarı 667 TL olan 605 konut için başvuruların yarın itibarıyla başlayacağını ifade ederek, konut sahibi olmak isteyen vatandaşların en geç 11 Nisan tarihine kadar başvurularını yapmaları gerektiğini kaydetti.

Halkın barınma ihtiyacını cevap vermek için Türkiye'nin 81 ilinde yeni yerleşim alanları kurup, onlarca konut projesinin hayata geçirdiklerini belirten Turan, "Amacımız hiç konut sahibi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktır. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız kira öder gibi ev sahibi olabilmelerini istiyoruz." diye konuştu.

Ergün Turan, konut sahibi olmak isteyen kişilerin müracaatlarını 11 Nisan tarihine kadar ilgili kamu bankasına yapması gerektiğin altını çizerek, "Başvuruların tamamlanmasından sonra 25 Nisan'da noter huzurunda yapacağımız kura çekimi ile konut sahibi olacak vatandaşlarımız belirlenecek." dedi.

BAŞVURU KRİTERLERİ ARASINDA 18 YAŞ SINIRI BULUNUYOR

Başvuru şartlarına da değinen Turan, başvuru sahibi vatandaşların öncelikle hiç konut sahibi olmaması gerektiğini belirterek, T.C. vatandaşı olmaları, İstanbul’da en geç 30 Nisan 2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olmaları ve 18 yaşından büyük olma şartlarının bulunduğu ifade etti. Turan, bu şartları sağlayan vatandaşların başvuru yapma hakkına sahip olacağını ve 5 bin lira yatırarak kuraya katılabileceğini söyledi. Turan ayrıca, kura sonucunda konut sahibi olamayan vatandaşların başvuru bedellerinin 2 Mayıs tarihinden itibaren iade edileceklerini kaydetti.

"MUTLU OLACAĞIMIZ SOSYAL YAŞAM ALANI OLUŞACAK"

TOKİ Başkanı Turan, İstanbul Kayaşehir’de satışa sunulan 605 konutun "mahalle konsepti" ile geliştirilmiş semt kültürüne sahip olduğunu ifade ederek, "Projemiz yatay mimari ile inşa edildi. Satışa sunduğumuz projede cadde konsepti var. Yaya öncelikli bir cadde burası. Projemizde de mahalle kültürü yaşayacak. Farklı gelir gruplarının aynı semtte buluşabildiği semt sakinlerinin, esnafın iç içe olduğu, 'mahalle kültürü' kavramında vücut bulan, dayanışmayla mutlu olacağımız sosyal yaşam alanı oluşacak." değerlendirmesinde bulundu.

Turan, satılacak konutların satış işlemlerinin yüzde 25 peşinat bedeli-120 ay vade ve yüzde 40 peşinat bedeli ile 144 ay vade seçenekleri ile yapılacağını belirterek, TOKİ’nin "www.toki.gov.tr" adresi ile Halkbank'ın İstanbul’daki tüm şubelerinden başvuru koşullarının ayrıntılı olarak temin edilebileceğini sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 01.04.2018 22:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.