TOKİ Başkanı Turan: 2017'de 60 Bin Konut Ürettik

Toplu Konut İdaresi Başkanı Turan, Etiyopya Kentsel Kalkınma ve Konut Bakanı Abay ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, TOKİ olarak dünya çapında model olduklarını ve geçtiğimiz yıl yurt genelinde 60 bin konut ürettiklerini söyledi.

TOKİ Başkanı Turan: 2017'de 60 Bin Konut Ürettik

Toplu Konut İdaresi Başkanı Turan, Etiyopya Kentsel Kalkınma ve Konut Bakanı Abay ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, TOKİ olarak dünya çapında model olduklarını ve geçtiğimiz yıl yurt genelinde 60 bin konut ürettiklerini söyledi.

20 Şubat 2018 Salı 15:36
164 Okunma
TOKİ Başkanı Turan: 2017'de 60 Bin Konut Ürettik

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Etiyopya Kentsel Kalkınma ve Konut Bakanı Getachew Hailemariam Abay ve beraberindeki heyeti, makamında ağırladı.

Söz konusu ziyaretin ardından demeçlerde bulunan Ergün Turan, Bakan Abay ile tecrübelerini paylaştıklarını belirterek, TOKİ'nin çalışmalarının dünyada model alındığı söyledi.

Turan, TOKİ'nin yıllık 4 milyar liralık bütçesi olduğunu belirterek, "Bütün çalışmalarımızın bütçesini kendi kaynaklarımızdan oluşturuyoruz. Devletin genel bütçesinden pay almıyoruz." ifadelerini kullandı.

"2017'DE 60 BİN KONUT ÜRETTİK"

Ergün Turan, öncelikli görevlerinin dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: 

"İdare olarak bir yandan da sosyal donatı alanları, kamuya yönelik uygulamalar geliştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl 60 bin konut ürettik. Bu 60 bin konut, yaptığımız işin yaklaşık yüzde 50'si. Diğer yarısında ise kamunun ihtiyacı olan faaliyetler yürüttük. 50 bin yatak kapasiteli 266 hastane yaptık. Onlarca okul, üniversite kampüsleri, stadyumlar, yurt binaları, güvenlik tesisleri ve bakanlık binaları yaptık.

Toplam 10 bin 583 sosyal donatı inşa ettik. 193 kamu hizmet binası, bin 50 okul, 993 spor salonu, 71 bin 873 öğrenci kapasiteli 185 yurt ve pansiyon, 96 sağlık ocağı, 892 ticaret merkezi, 42 kütüphane ve birçoğunu tamamladığımız 19 stadyumun inşaatını sürdürüyoruz. İdare olarak kamu kurumlarını da unutmuyoruz. Kullanım ömrünü tamamlamış kamu binalarını yeniliyoruz. Birçok kurum için modern, estetik ve kaliteli hizmet binaları inşa ettik ve etmeye devam ediyoruz."

"DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ EN UZUN DUVARI OLACAK"

Suriye sınırına yaptıkları güvenlik duvarının, Çin Seddi ve ABD-Meksika sınırının ardından dünyada üçüncü en uzun duvar olma özelliğine sahip olduğunu kaydeden Turan, duvarın inşasının tamamlama aşamasına geldiklerini belirtti.

"İran sınır hattımızda inşası devam eden 144 kilometrelik duvarın da yarısını tamamladık. İnşallah bahar ayında da diğer yarısını tamamlayacağız." ifadelerini kullanan Turan, TOKİ'nin yurt dışında ilgiyle takip edildiğini ve birçok ülkenin temsilcileriyle görüşme yaptıklarını belirterek sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Bölge ülkeleri başta olmak üzere, yaklaşık 93 ayrı ülke ile görüşmemiz oldu. Afganistan, İran, Afrika, Pakistan, Kazakistan ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden bu alandaki yetkili heyetleri ile bilgi ve tecrübemizi paylaşıyoruz. İmzalanan protokollerle ve mutabakatlarla yeni açılımlar sunma konusunda adımlar atıyoruz. Bugün de Etiyopya Kentsel Kalkınma ve Konut Bakanı Getachew Hailemariam Abay ve beraberindeki heyete tecrübelerimizi aktardık. Heyetler arası görüşmelerimizden sonra Kuzey Ankara Projemizin alanında incelemeler gerçekleştireceğiz. TOKİ olarak dünya çapında model olduk. TOKİ modelini öğrenmek ve uygulamak isteyen ülkelere tecrübelerimizi ve finansman modelimizi aktarıyoruz."

Bakan Abay ise Etiyopya'nın Türkiye ile 1912'den bu yana ilişkisi bulunduğunu ve Türkiye'nin kendileri açısından model ülke konumunda olduğunu ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.