Ekonomik Kriz Konut Satışlarını da Vurdu

Ülke genelindeki ekonomik kriz nedeni ile konut satışlarındaki gerilemenin devam ettiği kaydediliyor.

Ekonomik Kriz Konut Satışlarını da Vurdu

Ülke genelindeki ekonomik kriz nedeni ile konut satışlarındaki gerilemenin devam ettiği kaydediliyor.

18 Mayıs 2018 Cuma 11:50
160 Okunma
Ekonomik Kriz Konut Satışlarını da Vurdu

Nisan ayında konut satışlarındaki gerilemenin devam ettiği kaydedildi. 2018 yılının Nisan ayında, bir önceki yıl ve aynı döneme kıyasla yüzde 9,9 oranında gerileme gösterdiği belirlenen konut satışlarının Türkiye genelinde 103 bin 97 adet satış sayısında kaldığı bilgisine ulaşıldı.

Konut satışlarında en yüksek paya sahip olan ilin İstanbul olduğu öğrenilirken, şehirdeki satış adedinin 17 bin 414 konut satışı ve yüzde 16,9 oranındaki yüksek pay ile lider olduğu görüldü. İstanbul’u takip eden yüzde 10 pay ile Ankara olurken, Ankara’daki satışın 6 bin 418 konut olarak gerçekleştiği görüldü. Ankara’yı üçüncü sırada İzmir izledi. İzmir’in satış oranı 6,2 oldu. Konut satış sayısında en fazla gerileme kaydeden illerin altı konut sayısı ile Hakkari, 8 konut satışı ile Ardahan ve 22 konut satışı ile de Bayburt olduğu öğrenildi.

Ülke genelindeki kriz nedeni ile ev sahibi olmak isteyenlerin ipotekli eve yöneliminde de azalma yaşandığı görüldü. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 35,6 oranında ipotekli konut satışında azalış yaşanırken, sayısının 27 bin 912’de kaldığı belirlendi.

Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satışların payı ise yüzde 27,1 oldu. 2014 yılının Nisan ayından itibaren ise en kuvvetli daralmanın yaşandığı izlendi.

Türkiye genelinde ilk kez elden çıkarılan konut sayısının 47 bin 534 olduğu öğrenilirken, ikinci eldeki satışların 55 bin 553 konut olduğu bilgisine ulaşıldı. Yabancılara satışı gerçekleştirilen konut sayısının ise 2 bin 43 adet olduğu da görüldü.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.