Ekim Ayı İçin Kira Artış Oranları Açıklandı

Kiralara, Ekim ayı içerisinde, yüzde 21,36 oranında zam yapılacak.

Ekim Ayı İçin Kira Artış Oranları Açıklandı

Kiralara, Ekim ayı içerisinde, yüzde 21,36 oranında zam yapılacak.

03 Ekim 2018 Çarşamba 18:15
172 Okunma
Ekim Ayı İçin Kira Artış Oranları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 yılı, Ekim ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Mevcut yasa doğrultusunda; kira zammı hesaplaması için üretici fiyat endeksi oranlarını baz almak gerekiyordu. Hesaplama için on iki aylık veriler baz alınıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019 - 2021) gereğince; kira zammı hesaplamasında kullanılan enflasyon oranı değişti.

Yapılan düzenlemeye göre; kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranları olacak. Kira artışını TÜFE'ye bağlayan Yeni Ekonomi Programı, 2019 yılı itibari ile geçerli olacak. Dolayısı ile bu tarihe kadar eski uygulamaya da devam edilmiş olacak. Buna göre; kiralara, Ekim ayı içerisinde, yüzde 21,36 oranında zam yapılacak. Mevcut kira sözleşmesi, 1.000 lira olan bir kiracının, yeni dönem içerisinde, kira bedeli; 1.213,6 lira tuttara ulaşacak. Eğer TÜFE'ye göre kira artışı uygulaması başlamış olsaydı, yüzde 13,75 oranında bir zam da yapılabilecekti.

Anahtar Kelimeler:
EkimKira
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.