DASK, Büyük Deprem Öncesinde Daha Hızlı Tespit Yapacak

DASK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzaladığı protokolle birlikte, hasar tespit kaynaklarını arttırdı.

DASK, Büyük Deprem Öncesinde Daha Hızlı Tespit Yapacak

DASK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzaladığı protokolle birlikte, hasar tespit kaynaklarını arttırdı.

07 Aralık 2017 Perşembe 15:44
169 Okunma
DASK, Büyük Deprem Öncesinde Daha Hızlı Tespit Yapacak

İstanbul'da olası bir büyük deprem durumunda Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), sigortalıların hasarlarını daha hızlı ve sorunsuz yerine getirebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile DASK arasında geçen anlaşma ile birlikte DASK'ın yaşanacak sorunlarda ihtiyaç duyacağı yardımlara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerinden teknik destek ekipleri yardım verecek. Böylelikle daha hızlı bir hasar tespiti yapılması ile birlikte, ekip sayısının artmasıyla iş yükü azalacak. 

Ağustos ayında Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin imzalamış olduğu protokol ile bu zamana kadar kendi alanlarını kapsayan hasarları tespit eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknik ekipler artık Zorunlu Deprem Sigortası bulunduran binalardaki hasarlar içinde görevlendirilecek. Böylelikle DASK hasar tespit kaynaklarına daha hızlı erişim sağlayarak veri toplayabilecek. Olası bir büyük deprem öncesinde hızlı hasar tespiti gerçekleştirerek önlemlerini alabilecek.

İmzalanan protokol için Ankara'da bir araya gelen bütün illerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri yetkililerine, protokol ile ilgili detaylı bilgi verildi. 

Protokolün öneminden bahseden BASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, kurum olarak her zaman 'deprem geçecek, hayat devam edecek' düşüncesiyle yola devam ettiklerini belirtti. Bu sözü yerine getirebilmek için vatandaşlarımızın depreme karşı olan bilincini arttırmayı hedefliyoruz diyen Kayacı, üretilen projelerle bunların yerine getirileceğini belirtti. Depremden önce bu duruma kendimizi hazırlamanın önemini vurgulayan Kayacı, bununla birlikte deprem sonrasında daha az etki ile karşılaşabileceğimizin vurgusunu yaptı. Protokolün deprem öncesi ve sonrası için yapılacak hazırlıkları kapsadığını ifade eden Kayacı, hasar tespit kaynaklarına ulaşarak vatandaşların minimum seviyede zarar görmesini sağlayabiliriz diyerek protokolün önemini vurguladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.