Coldwell Banker: Yüzde 3 KDV Kepenk Kapattırır

Emlak satışında KDV dâhil yüzde 3 komisyona gayrimenkul danışmanları karşı çıktı. Düzenlemeyle gelen KDV oranlarının birçok firmanın kapanmasına sebep olacağı belirtildi.

Coldwell Banker: Yüzde 3 KDV Kepenk Kapattırır

Emlak satışında KDV dâhil yüzde 3 komisyona gayrimenkul danışmanları karşı çıktı. Düzenlemeyle gelen KDV oranlarının birçok firmanın kapanmasına sebep olacağı belirtildi.

12 Aralık 2017 Salı 09:53
217 Okunma
Coldwell Banker: Yüzde 3 KDV Kepenk Kapattırır

Gayrimenkul ve emlak danışmanları yapılan yeni düzenlemeye karşı itirazları sürüyor. Gayrimenkul danışmanları bir yıl içerisinde 25 milyar liralık ev satışına aracılık ederken ülke geneline bakıldığında bin 200 ofis ve 12 bin çalışanla hizmet vermeye devam ediyor. Gayrimenkul danışmanları yapılan yeni düzenleme ile birlikte emlak satışlarında KDV dahil yüzde 3 komisyon oranına itirazda bulundu. Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş arsa, ev, arazi ve konutların kısa süre içerisinde ve değerinde satışlar yaptıklarını belirterek, Türkiye’de yıllık 250 milyar değerinde bir Pazar olduğunu ve bu pazarın yüzde 10’unda pay sahibi olduklarını dile getirdi. Taş, yapılan 250 milyar liralık satışın 25 milyarını şirket olarak yaptıklarını belirtti. Türkiye genelinde 200 ofis ve 12 bin çalışanla hizmet verdiklerini belirten Taş, yeni yayınlanan taslakta gayrimenkul satışlarından yüzde 3 komisyon bedeli ile ilgili giderlerinin bunu karşılamayacağını belirtti. KDV gelir vergisinin bu yüzdelik dilimden düşülmesi ile birlikte yüzde 1 oranında bir gelirin kaldığını belirten Taş, giderlerinin yüzde 3,54 olduğuna dikkat çekti. Bu şekilde yönetmeliğin gelmesi ile birlikte birçok markanın dükkanlarını kaptacağını belirten Taş, sektörün şeffaflaşmadığını ve vergi kaybının sadece harçta 2 milyar dolar, toplamda ise 5 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

Oluşan bu piyasalarda önerdikleri Dubai modeli ile herkesin güvence altında kalacağını belirten Taş, durumu düzeltmek adına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gittiklerini belirtti. Bakanlığa talep ve dileklerini ilettiklerini belirten Taş, yüzde 3+KDV alıcı, yüzde 3+KDV satıcı tarafı olmasını istediklerini ifade etti. Bakanlığın bu önerileri dikkate alacağını belirttiğini söyleyen Taş, bu durumun düzeltilmesini istediklerini ifade etti.

Anahtar Kelimeler:
EmlakGayrimenkulKDV
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.