Marketlere Sınırlama

Hükümet, zincir ve büyük mağazalara karşı küçük işletmeleri koruma altına aldı

Marketlere Sınırlama

Hükümet, zincir ve büyük mağazalara karşı küçük işletmeleri koruma altına aldı

08 Kasım 2018 Perşembe 15:38
102 Okunma
Marketlere Sınırlama

Hükümetin, zincir ve büyük mağazalara karşı küçük işletmeleri koruma altına aldığı bilgisine ulaşıldı. Perakende ticarette uygulanacak kurallar doğrultusunda, tedarikçilerin, zincir mağazaların bir günlük süre içinde üreticiden alınan azami fiyat tarifesiyle unlu mamuller,ekmek ie buna benzer, tüketimi hızlı ve sirkülasyonu fazla olan ürünlerin maksimum yüzde 5’inin satılmaması gerekçesiyle iade edebileceği kaydedildi. Bu düzenleme ile birlikte  hem üreticinin korunmuş olması  hem de israfın önüne geçilecek olmasının kolaylaşması bekleniyor. Üreticiye gelen bu destek, Hâl Yasası kapsamında üretici birliklerinde, vergi desteğinden kiraya kadar önemli ölçüde destek sağlanacağı ifade edildi. Mağazaların, satabilecekleri ölçüde ürün almaları sağlanmış olacak.

Bununla birlikte; tarife üzerinde fiyatı 1 lira olarak belirlenen ekmeğin üreticiden tedarikçiye 85 kuruşa, bakkalara ise 80 kuruştan daha az bir ödeme ile ulaştırılmasının önüne geçilecek.
Üretici  birliklerine destek vereceğini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu desteğin  kira ve vergi konusunda oldukça önemli öoranda etkili olacağını belirtti. Gerçekleştirilen düzenleme ile üretici ve tedarikçilerin sektörde rekabet alanlarının etkinleştirileceği kaydedildi.

Bu düzenleme, üretici ve tedarikçilerin sektörde daha etkin bir rekabet alanı sağlayacak.

Son Güncelleme: 08.11.2018 16:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.