Yunanistan'da İşsizlik Yatay Seyir İzledi

Yunanistan'daki işsizlik oranı, değişim kaydetmeyerek yatay seyir izledi.

Yunanistan'da İşsizlik Yatay Seyir İzledi

Yunanistan'daki işsizlik oranı, değişim kaydetmeyerek yatay seyir izledi.

08 Şubat 2018 Perşembe 14:08
109 Okunma
Yunanistan'da İşsizlik Yatay Seyir İzledi

Yunanistan İstatistik Kurumu, 2017 Kasım ayının işsizlik oranını açıkladı. Bir önceki aya göre herhangi  bir yükseliş ya da düşüş göstermeyen oran, yüzde 20,9 olarak yatay seyir izledi.

ELSTAT'ın yaptığı verilere göre, işsizlik oranı 995 bin 899 olarak kaydedildi. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ekim ayında yukarı doğru revize edilmesinden sonra Kasım ayında da aynı oranı izleyerek değişim kaydetmedi.

Ekim 2017'de yüzde 0,2 oranında yukarı yönlü revize edilen oran 20,9 a ulaşmıştı İşsizlik oranının en çok yaşandığı yaş grubunun 15-24 yaş arası olduğu belirtilirken bu oranın yüzde 43.7'ye düştüğü açıklandı.

Ekonomik krizle 8 yıldır mücadele eden ülke, işsizlik oranı seviyesinde 2011 yılı bazında bir gerileme kaydetti. Bu karşı ise hala Avro Bölgesi'nde en yüksek orana sahip ülke olarak görülüyor.

En yüksek işsizlik oranı 2013'te, yüzde 27,9 olarak saptanmıştı, Yunan hükümeti, 2018'de işsizlik oranının yüzde 18,4'e düşmesini hedefllediğini belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.