Vergi Geliri En Yüksek Ülke Fransa Oldu

OECD ülkeleri içerisinde en yüksek vergi geliri olan iki ülkenin Fransa ve Danimarka olduğu kaydedildi.

Vergi Geliri En Yüksek Ülke Fransa Oldu

OECD ülkeleri içerisinde en yüksek vergi geliri olan iki ülkenin Fransa ve Danimarka olduğu kaydedildi.

05 Aralık 2018 Çarşamba 16:49
71 Okunma
Vergi Geliri En Yüksek Ülke Fransa Oldu

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan bir açıklama ile gelişmiş ekonomilerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya oranlarının vergi gelirlerinde yaşanan artışla birlikte devam ettiği öğrenilirken, en yüksek vergi gelirinde ise listenin başında Fransa’nın olduğu bilgisine ulaşıldığı kaydedildi.

Örgüt tarafından düzenli olarak her yıl yayımlanan ülke tabanlı gelir istatistiklerine istinaden, gelişmiş ekonomilerin GSYH oranlarında vergi gelirleriyle paralel yükselişin sürdüğü ifade ediliyor. OECD ülkelerinde yaklaşık olarak GSYH’ya olan vergi geliri oranlarının 2016 yılında yüzde 34 seviyesinde kaydedildiği geçtiğimiz yıl ise bu oranın yüzde 34,2’ye yükseldiği vurgulandı.

Son ulaşılan bilgiler çerçevesinde ise OECD ülkeler ortalamasında GSYH oranında vergi gelirlerinin 2000 yılındaki yüzde 33,8 oranını geçtiği izlendi. Vergi gelirlerinde en yüksek ülkenin Fransa ve Danimarka olduğu kaydedilirken, Danimarka’nın yüzde 46, üçüncü soradaki İsveç’in ise yüzde 44 olduğu kaydedildi.

Vergi gelirlerinin GSYH oranında da İtalya’nın yüzde 42,4 ile dördüncü olduğu, Türkiye’nin ise GSYH’ya oranının vergi gelirlerinde yüzde 24,9’luk payla listenin daha alt sıralarında yer aldığı belirtildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.