Türkler, Senegal'de Havalimanı Yaptı

Senegal'in başkenti Dakar'da inşası bir türlü bitirilemeyen havalimanı Türkler tarafından devralınarak çok kısa sürede tamamlandı.

Türkler, Senegal'de Havalimanı Yaptı

Senegal'in başkenti Dakar'da inşası bir türlü bitirilemeyen havalimanı Türkler tarafından devralınarak çok kısa sürede tamamlandı.

09 Aralık 2017 Cumartesi 23:58
238 Okunma
Türkler, Senegal'de Havalimanı Yaptı

Türk inşaat sektörü, yıllardır dünyanın birçok ülkesinde başarılı faaliyetlere imza atıyor. Bunun son örneği olarak Senegal’de yapımı sekiz senedir Araplar tarafından bitirilemeyen Dakar’daki Blaise Diagne Havalimanı oldu. Yılan hikâyesine dönen havalimanının inşaatını devralan Türk firmalar, sekiz yılda bitirilemeyen havalimanını sekiz ay gibi kısa bir süreçte tamamlayarak açılışa sundu. Açılışa ise tam kırk bin kişi katıldı.

Suudi Arabistan menşeli firma tarafından, Senegal’in başkenti olan Dakar’da yapılan uluslararası havalimanın inşası sekiz yıl boyunca bitirilememişti. Olayı devralan Türk menşeli Limak – Summa firmaları, havalimanının inşaatını sekiz ay gibi bir sürede bitirerek kullanıma hazır hâle getirdi. Havalimanının açılışına Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile komşu ülkelerin devlet başkanları da katıldı. Açılışı yapılan havalimanı, Afrika için bir bağlantı merkezi olarak görev yapacak.

Blaise Diagne Havalimanı’nın açılışına Türkiye’den de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de iştirak etti. Verilen bilgilere göre havalimanı toplamda beş yüz yetmiş beş milyon euroya mâl oldu. Türk firmaların yapımını tamamladığı havalimanında, yirmi beş yıllık süreç içerisinde işletme hakkı da elde eden firma, bakanlık tarafından da onore edildi.

Kapasitesinin üç milyon kişi olduğu belirtilen havalimanını yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Senegal’in Afrika için çok önemli bir konumda bulunduğunu ve ülkeye muhtelif diğer sektörlerde de yatırım yapmaya hazır olduklarını beyan etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.