Türkiye, Dünya Halı Pazarına Açılıyor

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, önümüzdeki günlerde Güney Amerika'ya giderek Türk halısını tanıtma fırsatı yakalayacak.

Türkiye, Dünya Halı Pazarına Açılıyor

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, önümüzdeki günlerde Güney Amerika'ya giderek Türk halısını tanıtma fırsatı yakalayacak.

07 Aralık 2017 Perşembe 22:52
163 Okunma
Türkiye, Dünya Halı Pazarına Açılıyor

Türk kültürünün vazgeçilmez unsurları arasında yer alan halıcılık, günümüzde de tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği de, Türk halılarını tanıtmak üzere Güney Amerika’ya gitmeye hazırlanıyor.

Birlik tarafından yapılan açıklamada, nüfusu dört yüz milyonu aşan Güney Amerika’da Şili ve Brezilya ülkeleri ile ilgili temaslarda bulunulacağı bildirildi. GAHİB üyeleri, Makine Halıcılığında Sürdürülebilir Liderlik Projesi kapsamında bulunacağı Güney Amerika’da, Türk halılarını da tanıtma fırsatı bulacak.

Birlik başkanı Salahattin Kaplan, Güney Amerika’nın Türkiye için önemli bir halı pazarı olduğunu belirterek, yapılacak olan ziyaretin de önümüzdeki sene gerçekleşecek olan ihracatta pozitif etki yaratacağını ifade etti. Başkan, proje genelinde Şili ve Brezilya’da temaslarda bulunacak olan heyetin, hem kamu kuruluşları hem de halı ithalatçıları ile özel görüşmeler yapacağını belirtti. Başkan Salahattin Kaplan, pazarın Türkiye için çok önemli olduğunu ve hem renkler hem mal tedariki hem de Türk halı motiflerinin önemli unsurlarını Güney Amerika’ya açmayı hedeflediklerini ifade etti.

Birlik tarafından verilen bilgilerde, Türkiye’nin bu sene Brezilya’ya toplamda dört milyon altı yüz bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdiğini ve bu halı ihracatının büyük kısmının sadece Gaziantep’ten yapıldığı belirtildi. Birlik, Şili’ye yapılan ihracatın da altı milyon doların üzerinde olduğunu bildirdi. Bu miktarın da yarısından fazlasını Gaziantep tek başına karşıladı.

Son Güncelleme: 08.12.2017 00:16
Anahtar Kelimeler:
HalıGahib
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.