Tropikal Meyvelere Rağbet Arttı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü raporlarına göre son yıllarda tropikal meyvelere olan talepte artış gözlemlendi.

Tropikal Meyvelere Rağbet Arttı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü raporlarına göre son yıllarda tropikal meyvelere olan talepte artış gözlemlendi.

03 Aralık 2017 Pazar 13:54
170 Okunma
Tropikal Meyvelere Rağbet Arttı

Birleşmiş Milletler Örgütü’nün yayınlamış olduğu verilere göre beynelmilel sahada tropikal olan meyvelere talep daha da artmaya başladı. Buna göre geçtiğimiz seneye oranla tropikal meyve ticareti yüzde beş değerinde artış gösterdi. Bu da yedi milyon tona denk geliyor. Tropikal meyvelerin tüm dünyadaki ticaret değeri ise on milyar doların üzerine çıkmış durumda.

Örgütün Gıda ve Tarım bölümünün yayınladığı raporlarda; ananas, papaya, mango ve avokado gibi tropikal meyveler üzerinde araştırma yapıldığı ortaya çıktı. Bu araştırmalar neticesinde tropikal meyvelerin küresel anlamda ticaret paylarındaki oranlarında değişiklik yaşandığı tespit edildi. Bu sene içerisinde yüzde beş oranında artış gösteren meyvelerin hacmi, toplamda on milyar dolarlık hacmi geçmiş oldu.

Dokuz sene önceki verilere göre başat tropikal meyvelerin üretimi altmış dokuz milyon ton iken, bu sene sayı doksan iki milyon tonu geçmiş bulundu. Üretilen meyveler son on yıllık zaman dilimi baz alındığında yüzde üçlük bir artış gösterdi. Tropikal meyvelerin yüzde elli sekizi Asya’da, yüzde yirmi beşi Latin Amerika coğrafyasında ve kalanı da Afrika bölgesinde yetişiyor. Birlemiş Milletlerin raporuna göre tropikal meyvelerden en fazla rağbet görenleri ananas, avokado ve mango oldu. Son otuz yıl içerisinde avokadoya yüze on dört oranında talep artışı yaşandı. Aynı şekilde mango da yüzde onluk bir rağbete maruz kaldı.

Son Güncelleme: 03.12.2017 13:58
Anahtar Kelimeler:
PapayaAvokadoMango
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.