Tegel Havalimanı Kapatılıyor

Almanya, BER’in devreye girmesinden sonra Tegel Havalimanı’nı kapatma kararı aldığını duyurdu.

Tegel Havalimanı Kapatılıyor

Almanya, BER’in devreye girmesinden sonra Tegel Havalimanı’nı kapatma kararı aldığını duyurdu.

14 Haziran 2018 Perşembe 22:29
27 Okunma
Tegel Havalimanı Kapatılıyor

Halkın açık kalmasını istediği Tegel Havalimanı’nın, BER hizmete girdikten sonra Berlin Eyalet Meclisi tarafından kapatılması kararı alındığı belirtildi. Bugün Berlin Eyalet Meclisi'nde yapılan oylamada, eyalet hükümetini oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Sol Parti ve Yeşiller Partisi'nden 90 milletvekili Almanya'nın başkenti Berlin'deki Tegel Havalimanının kapatılması yönünde oylamaya gitti.

Muhalefetteki 59 milletvekili ise havalimanının kapatılmasına karşı çıkmasına rağmen, Berlin'in güneyinde yapımı devam eden BER açıldıktan sonra Tegel Havalimanını kapatmak isteyen eyalet hükümetinin, havalimanının kapatılmasına yasal ve maddi sebepler gösterdiği açıklandı.

Muhalefet partiler tarafından tepki gelmesi üzerine, hükümetin halkın iradesine saygı duymadığı belirtildi.

Tegel Havalimanının açık kalıp kalmaması konusunda yapılan halk oylamasında Eylül 2017’de Berlinlilerin yüzde 56,4'ü havalimanının açık kalması yönünde oy kullanmıştı.

BER’in ise ülkede bundan 6 yıl önce hizmete girmesi bekleniyordu. Çeşitli sebeplerden ötürü açılışı birçok ertelenen BER'in ise Ekim 2020'de hizmet vermeye başlaması hedefleniyor.

Anahtar Kelimeler:
BERTegel Havalimanı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol