Starbucks’tan Irkçı Tutum

ABD, Pennsylvania’nın Philadelphia kentinde iki siyahi adam için gözaltı kararı aldıran kahve zinciri Starbucks, daha sonra ırkçı tutumu sebebi ile özür diledi.

Starbucks’tan Irkçı Tutum

ABD, Pennsylvania’nın Philadelphia kentinde iki siyahi adam için gözaltı kararı aldıran kahve zinciri Starbucks, daha sonra ırkçı tutumu sebebi ile özür diledi.

16 Nisan 2018 Pazartesi 10:44
127 Okunma
Starbucks’tan Irkçı Tutum

ABD, Pennsylvania-Philadelphia’da geçen hafta yaşanan skandal gündeme bomba gibi düştü. İki siyahi hakkında gözaltı kararı aldırarak ırkçı bir tavır sergileyen Starbucks daha sonra özür diledi.

Philadelphia’da iki siyahi adam Starbucks’a gelerek üçüncü arkadaşlarını beklemeye başladı. Mağaza müdürü tarafından müdürü "ya sipariş verin ya da dışarı çıkın" diye uyarıda bulunuldu. Siparişi üçüncü arkadaşları da gelince vereceklerini bildiren iki siyahi adam dışarı çıkmayı reddetti. Bunun üzerine Starbucks müdürü polis çağırdı. Philadelphia polisine "özel mülkiyetin ihlali" gerekçesi ile başvuran müdür iki siyahinin gözaltına alınmasına sebep olmuştu.

Philadelphia polisi tarafından yapılan açıklamada ise müşterilerin gözaltına alınmalarının doğru olduğu bildirildi.

2 siyahinin beklediği üçüncü arkadaşlarının 15 dakika sonra Starbucks’a gelmesi üzerine iki arkadaşının polisler tarafından götürüldüğünü görünce şok oldu. Ne olduğuna anlam veremeyen genç, "Niye gözaltına alıyorsunuz? Onlar bir şey yapmadı" ifadesinde bulunsa da fayda etmedi.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan video ile duyulan olaydan sonra, Starbucks CEO'su Kevin Johnson, videoyu izlerken zorlandığını, yapılanların yanlış olduğunu bildirdi.

"Bu adamlar sipariş vermediği için polis çağrıldı. Arkadaşlarını bekliyorlardı ki kelepçeyle mağazadan çıkarılırken kendisi geldi. Mağazadaki beyazlar ise kendileri de aynı şeyi yapmalarına rağmen neden gözaltına alınmadıklarını şaşırdı."

Starbucks CEO'su Kevin Johnson durumun yanlış olduğunu vurgulayarak, "Durumu düzeltmek için elimizden geleni yapacağız. Müşterilerin çektiği videoyu izlemek çok zor ve buradaki eylemler Starbucks görevleri ve değerleri ile uyuşmuyor." açıklamasında bulundu.

Philadelphia Polis Komiseri Richard Ross ise yaptığı muamelenin arkasında durarak, "Eğer bir iş yeri bizi çağırarak bazı kişilerin mağazada artık bulunmasını istemediğini söylerse polislerin bu görevi yerine getirmesi yasal bir zorunluluktur." ifadesinde bulundu.

Son Güncelleme: 16.04.2018 10:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.