PYD/PKK ile İran Güçleri Arasında Enerji Savaşı

İç huzurun bir türlü sağlanamadığı Suriye'de, bölücü terör örgütü PYD/PKK militanları ile İran askeri birliklerinin arasında enerji sahalarının kontrolü için çatışmaların yaşandığı bildirildi.

PYD/PKK ile İran Güçleri Arasında Enerji Savaşı

İç huzurun bir türlü sağlanamadığı Suriye'de, bölücü terör örgütü PYD/PKK militanları ile İran askeri birliklerinin arasında enerji sahalarının kontrolü için çatışmaların yaşandığı bildirildi.

08 Şubat 2018 Perşembe 13:44
94 Okunma
PYD/PKK ile İran Güçleri Arasında Enerji Savaşı

Güney sınır komşumuz Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimine destek vermek için bölgede faaliyetlerini sürdüren İran güçleri, Deyrizor'da PYD/PKK'nın kontrolündeki enerji sahalarına girmek isteyince, müttefikini yalnız bırakmayan ABD, İran güçlerine yoğun hava saldırılarıyla karşılık verdi.

Bölgeden edinilen bilgiye göre, İran güçleri, dün gece geç saatlerde Deyrizor'un doğusunda bulunan terör örgütü PYD/PKK'dan bölgenin kontrolünü almak için harekete geçti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) SDG olarak tanımladığı PYD/PKK'nın işgalindeki Koniko gaz ve El Ömer petrol sahasında kontrolü ele almak isteyen İran güçleri, Fırat Nehri boyunca uzun bir hatta füze ve topçu saldırısı gerçekleştirdi.

İran askeri birlikleri, Fırat Nehri'nin doğusundaki PYD/PKK'nın elinde bulunan Dahla Cedide ve Akidat beldelerini de saldırı düzenledi.

Terör örgütünün ağır kayıplarına kayıtsız kalmayan El Ömer'de askerleri bulunan ABD ordusu, İran güçlerini Fırat'ın batısında özelikle Haşam ve Mırat beldelerinde 3 saat kesintisiz olarak vurdu.

ABD askerinin saldırıları sonucunda, İran güçlerinden 50'den fazla kişinin öldüğü bilgisine ulaşıldı.

DEAŞ BU DURUMU FIRSATA ÇEVİRMEK İSTEDİ

Öte yandak, Deyrizor'daki rejim-PYD/PKK cephe hattının güneyinden bölgeye sızan kanlı terör örgütü DEAŞ da ABD ile İran güçleri arasında yaşanan çatışmayı fırsat çevirmek adına bölgeye ilerleyişini sürdürdü. 

PYD/PKK'nın kontrolündeki Hraniç beldesine saldırı düzenleyen DEAŞ, beldenin yakınlarına ulaştı. Ancak ABD bombardımanı nedeniyle beldeye sızma başarısı gösteremedi.

SURİYE'NİN EN ÖNEMLİ ENERJİ SAHALARI BU BÖLGEDE

Deyrizor bölgesi, Suriye'nin en büyük enerji kaynaklarının bulunduğu yer olarak biliniyor. Bölgeyi ikiye bölen Fırat Nehri'nin doğusu, Suriye'nin en büyük petrol sahalarının bulunduğu 11 yatağın içinde olduğu yer konumunda. El Ömer, Tanak, Vard, Afra, Kevari, Cafra, Carnuf, Azrak, Kahar, Şueytat ve Galban petrol sahaları, tahmini hesaplamalara göre Suriye’nin enerji kaynaklarının yaklaşık üçte birini karşılık geliyor.

PKK/PYD, 2017'nin son aylarında rejim güçleriyle eşzamanlı olarak Deyrizor kırsalının enerji kaynaklarının yoğun olduğu kuzeydoğusunda, yani Fırat Nehri'nin doğusunda kontrolü ele almak için girişimde bulunmuştu.

23 Eylül 2017'de Deyrizor'un kuzeydoğu kırsalındaki en büyük gaz tesisi Konoko'da kontrolü ele alan örgüt, 22 Ekim 2017'de de Suriye'nin en büyük petrol sahası El Ömer'de de kontrolü ele geçirmişti.

Mevcutta Deyrizor'da Fırat Nehri'nin doğusuna PYD/PKK, batısına Esed rejimi ve güneyinde dar bir alanda DEAŞ hakim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.